| Vasile323 a întrebat:

Nu îmi dau seama dacă e intersecție dirijata sau nedirijata nu știu exact cum sa explic nu îmi dau seama cum sa procedez când ma apropii de o intersectie

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu cunosti diferenta dintre una si alta sper sa nu iei permisul pe spaga. Sunt destui care habar n-au sa conduca dar au permis. Si mai omoara si oameni nevinovati. Citeste legislatia din scoarta in scoarta.

| Vasile323 explică (pentru darrio2007):

Stai liniștit nici eu nu vreau sa îmi risc viata. Dacă poți sa Imi explici cum trebuie sa procedezi când te apropii de o intersectie nedirijata?

| darrio2007 a răspuns (pentru Vasile323):

Daca nu exista nici un indicator, semafor etc se aplica regula prioritatii de dreapta.

| Laura a răspuns:

A fi nedirijată înseamnă a nu avea semafoare, indicatoare de prioritate sau vreun miliţian care să fluture din mâini.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai citeste legislatia si ai sa afli. Intersectia nedirijata nu are niciun semn de circulatie sau semafor. Daca nu stii ce sa faci cand te apropii de o intersectie inseamna ca nu stii deloc legislatia si nu e inca momentul sa te afli in trafic

| sierra1 a răspuns:

Oricum ar fi, încetinești la limita evitării oricărui pericol

| aADI a răspuns:

Nedirijată - fără absolut nici un semn / indiciu ( se aplică prioritate de dreapta). Dirijată - însoțită de semne sau polițist, semafor ( dacă 2 drumuri au același semn, se aplică din nou prioritatea de dreapta)

| tottoshi a răspuns:

E grav...da-i foc la permis si ia taxiul.nu are rost sa te ranesti pe tine si alte persoane nevinovate.

| Vasile323 explică:

Da eu am învățat legislația fac 1000 de chestionare cu. 25-26 doar Ca nu înțeleg când ma apropii de o intersectie nedirijata reduc viteza ma uit în dreapta sa vad dacă vine masina iar dacă nu vine merg mai departe? Sau ex dacă eu am cedează cum îmi dau seama dacă ceilalți participanți are tot cedează sau stop? Știu ca se aplică regula priorități de dreapta când sunt doua indicatoare ex stop și cedează.