| Andreeahelpme a întrebat:

Bună. Pe scurt...am examenul auto pe 21 și mi e foarte frica în intersecti(când vireze stanga) parca mi se taie picioarele....sau dacă ajung intr o intersecție dirijata prin indicatoare uit tot cum trebuie sa acord prioritate deșii am citit legislația audio, video. Vreau sa știu dacă mai este cineva în zceasi situație. Nu ma pot liniștii mai ales ca știu ca trebuie sa iau permisul pentru ca o sa plec după aceea. Vs rog

8 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Trebuie doar sa citesti indicatorul din intersectie. Daca ai drum cu prioritate, iti continui deplasarea. Daca ai cedeaza trecerea sau STOP, faci asa.
Tu conduci masina, nu ea pe tine. Fi mai sigura pe tine si atenta mereu in trafic.
E normal la inceput sa ai emotii, totul se imbunatateste odata cu experienta kilometrilor parcursi.
* si nu mai tine piciorul pe ambreiaj in timpul deplasarii

Bafta!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Atunci degeaba faci scoala, esti pericol la volan, trebuie sa i ei lectii de condus si după ce i ei permisul deoarece nu stapînesti bine volanul doamne fereste faci accident daca te "pierzi" la volan, cand conduci trebuie sa fi stapînă pe tine si pe miscarile pe care le faci si pe deciziile care le i ei sa fi constienta ca masina si soferia nu este o joaca, de deciziile tale depinde viata pietonilor si a pasagerilor din autoturismul tau, sincer fara suparare nu ai talent si nu ai in sînge abilitatea de a conduce, posibil sa inveti piîna la urma dar va dura si va costa alti bani la instructori auto rabdatori sa te ajute sa stăpînesti arta șofatului.Ce varsta ai?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Spune-i instructorului, si mai fa niste ore pana la examen, in care sa faci stanga cat de des.
Numai prin obisnuinta vei scapa de emotii.

| Andreeahelpme explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Exact! Poate suna ciudat dar pana acum nu am facut mai deloc stânga și când am fost pusa la examen sa fac, m-am încadrat greșit.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Andreeahelpme):

Instructorul meu observa unde făceam greșeli, și mă punea să repet până ieșea bine.
Din păcate, alți instructori fac același traseu cu toți elevii, indiferent de ce au nevoie...

| Andreeahelpme explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Asa și asta al meu. Mereu același traseu. Degeaba I am zis de atâtea ori.Mai ales ca toți instructorii stau cu frica sa nu se strice masina

| mi25 a răspuns:

Pentru fiecare meserie trebuie si putin talent.
Un fost coleg a dat de 7 ori examenul de sofer pana l-a luat, iar dupa, mergand pe un drum vicinal cu viteza a 2-a, a intrat in sant, deoarece a vazut ceva pe camp.