| Eugeniusu a întrebat:

Nu imi mai functioneaza clima la masina, ieri cand am invartit chestia aia pe caldura si am dat pe 2, s-a auzit un poc si nu a mai dat nici aer cald, nici aer rece. Pur si simplu nu se mai aude nimic. Masina este un Rover mai vechi din ‘98, benzinar. Unii imi zic ca s-a ars siguranta, altii imi zic ca trebuie schimbata clima.
Care sa fie cauza si cum pot s-o repar? Daca nu o pot repara singur sa apelez la mecanic sau la electrician? Si cat credeti ca m-ar costa reparatia?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca nu merge pe caldura, evident nu e de la clima.
Incearca treapta cea mai mare a ventilatorului, daca pe aceasta functioneaza si pe restul nu, e arsa rezistenta aerotermei. Asta e treaba de electrician.
Daca nici una dintre trepte nu functioneaza, verifica sigurantele. Daca nu stii care este siguranta de la aeroterma, verifica-le una cate una.
Daca nu e din siguranta, avand in vedere pocul pe care l-au auzit, posibil sa se fi rupt ceva in consola centrala, probabil un cablu. Asta se poate rezolva intr-un service. Daca trebuie inlocuita toata consola, probabil renteaza sa cauti pe la dezmembrari.

| relian a răspuns:

Duo la unu care stie macar la ce sa se uite, sa verifice macar sigurantele, panou ala cu butoane ce spui tu si ventilatoru.Alea trebuie verificate. Daca iti spune cineva ce sa verifici tu oricum nu te pricepi sa faci ceva, asa ca tot la unu care se pricepe ajungi.Nu poti repara pe net masini daca nu ai cel putin inclinatii spre asa ceva, adica sa te pricepi sa surubaresti, sa stii putina electricitatea chestii de genu asta asa din fiecare.