| Eugeniusu a întrebat:

Cum pot sa verific daca este incarcata clima, dar ventilatorul nu functioneaza si nu se aude absolut nimic, nici pe rece, nici pe cald?!
Am fist cu masina la mecanic, apoi el m-a trimis cu ea la electrician, iar electricianul mi-a zis ca nu stie daca e incarcata clima, si m-a trimis inapoi la mecanic!
Dau funda si vot!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Repara intai ventilatorul. Fara ventilator clima nici nu ar trebui sa cupleze. Apoi, daca problema climei persista, du-te la un service specializat in clime, sunt o gramada, eu pe o singura parte a unei strazi am numarat 4. Nu ai ce cauta la reparatii frigidere, pentru masina au aparate dedicate, care nu doar umplu cu instalatia cu freon ci fac presiune de aer, depisteaza eventualele pierderi, completeaza uleiul in compresor samd.

1 răspuns:
| RoCkKiD a răspuns:

La clima trebuie verificata presiunea lichidului de racire si nu ai cum sa faci tu asta pentru ca iti trebuie dispozitibul ala cu barometru. Cauta un magazin care se ocupa de frigidere, cel mai probabil fac si reincarcari. testarea nu are trebui sa dureze mai mult de un minut.