| Ady28 a întrebat:

O intrebare saptamana aceasta as vrea sa-mi achiziteonez un autovehicol primul din viata mea.Si as vrea sa stiu care e diferenta la condus intre un autovehicol dizel si unul benzinar dar si la consum daca ma poate lamuri careva?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dieselul are cuplu mai mare in general si va fi mai usoara plecarea de pe loc + va accelera putin mai rapid insa in final va prinde viteza mai greu ca un benzinar.

La consum dieselul va fi cel mai economic, dar mai scump la intretinere.

Daca nu vorbim de motoare de generatie noua dieselul va mai avea dezavantajul ca se va incalzi foarte greu iarna

| Sofer a răspuns:

La consum benzina+gpl ca faci economie. Iar diesel consumul e mic de exemplu golf 4 1.9 TDI scoate in jur de 6-7 in oras si in afara intre 4-6 depinde si de viteza care mergi. Daca te gandesti sa iei benzinar sa nu iei motor sub 100 cp.

| Celcareajuta a răspuns:

Diesel consuma mai putin, e mai scump de intretinut, ca ambreiaj sunt similare, depinde de modul tau de condus. Daca ai in plan ca o sa faci peste 15-20k km pe an orienteaza-te pe diesel, dar daca o sa mergi mai putin alege benzina.

| Ady28 explică:

Eu ma refer si la comenzi ex (ambreaj etc) pe benzina is la fel ca si alea pe dizel sau in diferite ca eu n-am condus nici o data o benzinara.