| mgtow a întrebat:

O masina pe benzina cu un motor de 1.5 - 1.6 cele mai economice cate zile mi-ar dura rezervorul tinand cont ca merg doar la munca si la mall odata la 2-3 saptamani (masina fiind noua). Stiu ca alea pe motorina tin mai mult dar iarna pornesc greu si e naspa.

Răspuns Câştigător
| FerLin a răspuns:

Un motor de 1.6 pe benzina ia cam intre 7 si 10 la suta pe oras. Depinde cum conduci si cat de grea este masina. Sa nu crezi ca un motor cu cat este mai mic, cu atat consuma mai putin. Un motor, cu cat este mai mic, cu atat este mai solicitat si automat are nevoie si de combustibil.
Fa si tu un calcul aproximativ in functie de kilometrii parcursi si de capacitatea rezervorului. Bafta!

6 răspunsuri:
| FlorinDiablo a răspuns:

Pai depinde si la cati km e serviciul si la cati km e mall. Daca vrei sa mergi ieftin cu autoturismul, ia-ti un Tico si pune-l pe gaz. si aia e

| BassHunter13 a răspuns (pentru FlorinDiablo):

Cea mai proasta idee pe care am vazut-o pe TPU pai de ce sa isi ia o rabla de tico cand poate sa isi puna instalatie de gaz pe orice masina pe benzina!

| FlorinDiablo a răspuns (pentru BassHunter13):

Bine ma ca esti tu cult la creierii capului, tico are un motor mic si tot odata si consum mic. Poti sa pui instalatie de gaz si pe hammer dar consumul va fi mare.

| BassHunter13 a răspuns (pentru FlorinDiablo):

Pai ba cum sa umbli cu un tico... tico are consumu ca un golf4 motor de 1.4i ~!

| Nicoletarox a răspuns:

Daca vrei o masina cu un consum mai mic ar fi trebuit sa iti ei o masina p motorina ca doar iarna nu e mereu.eu am avut un wolkswagen polo pe benzina si l-am dat pentru ca imi consuma 9 la suta si nu mia convenit si acum mi-am luat alta masina p motorina si imi consuma 5 la suta si are motorul de 1, 9 si sunt foarte multumita

| mgtow explică (pentru Nicoletarox):

Eu cunosc prieteni din partea parintilor care au masina pe benzina cu motor mic si le consuma putin (numai ca alea care au motor mare si umbla toata ziua cu ea) e normal sa li se termine rezervorul in 3 zile mai ales masinile care se vand acum au consum redus fata de modelele vechi de acum 3-4 ani.