| Shabazzz a întrebat:

O motocicleta are voie sa depaseasca coloana? Adica sa se strecoare printre masini indiferent pe ce parte o ia, stanga sau dreapta? Din cate stiu nu are voie si trebuie sa stea in rand cu celelalte masini dar nu imi este clar

Răspuns Câştigător
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu, nu ai voie sa depasesti coloane de masini cu niciun autovehicol.

| Shabazzz explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Bicicleta chiar daca participa la trafic are voie sa mearga pe partea dreapta langa masini, dupa 14 ani stiu ca e obligatoriu sa mergi pe strada

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Shabazzz):

Cu bicicleta faci ce vrei, ca nu are nimeni ce sa-ti faca (nu toti care merg cu bicicleta pe strada au notiuni de legislatie, nu exista un regulament scris pentru mersul cu bicicleta). Cu bicicleta si caruta poti sa faci ce vrei dar o faci pe riscul tau.

4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Nu ai voie sa depasesti coloane, dar cine tine cont? la semafor te strecori printre masini pana in fata si nimeni nu zice nimic.

| Macec_Bogdan_1995 a răspuns:

Intre benzi, ok, intre bordura si carosabil sau intre banda despartitoare de sens si masini, nu mai e ok (e depasire).In tarile civilizate locul motociletelor/mopedelor in traficul aglomerat este intre benzi, soferii s-au invatat sa vada motoare in stanga si dreapta.
In Romania... unii militzieni si intructorii auto sustin ca motociclitele trebuie sa se incadreze in trafic la fel ca si masinile de aici si soferii se asteapta sa te vada doar pe mijlocul benzii.
IN orasele mici unde motocicletele sunt o raritate de sezon sa faci slalom printre masini intre benzi este ceva iesit din comun si foarte riscand avand in vedere ca pe strazi mai circula orbi, nebuni, invidiosi care nu te lasa sa ii depasesti si inconstienti sunt un procent foarte mic dar din cauza lor trebuie sa te feresti de toti soferii in egala masura.