| DarrelL1999 a întrebat:

O sa fiu cat pot de scurt.
Salut. sunt Andrei si vreau sa-mi cumpar prima masina happy
Nu ma pot decide dintre 3 masini.
Intre un bmw 320D cam din 2005 asa, diesel, 2000cmc.
Un golf 5 cam la fel.
O parere despre ambele masini, vreau sa stiu si in functie de intretinere, cam cat as plati sau la care platesc mai mult... lucruri din astea.
Mersi, astept raspunsuri.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este ca, pentru prima masina, cele doua sunt cam mari.
Daca as fi in locul tau as cumpara un Logan, Skoda sau Renault, cu motorul de cel mult 1600 cmc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai depinde si masinile alea in ce stare sunt.

La intretinere BMW probabil te va rupe la buzunar mai ales ca e o masina veche de 10 ani

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dintre cele doua, as alege 320-ul.
De fapt, 'il aleg', pentru ca orice e mai bun decat un Golf 5 2. 0TDI.
Decat Golf 5, care e o parodie motorizata, mai bine Renault Megane 2, Astra H sau Kia C'eed.
La intretinere, BMW e foarte scump, Renault e scumpisor, Opel e foarte ieftin.

| OldSoul a răspuns:

La BMW o sa platesti mai mult decat pentru Golf, piesele sunt mai scumpe, plus ca e tractiune spate si o posibila defectiune in plus.
Acum adevarul este ca, conteaza mult si cat de intretinuta a fost masina in prealabil.

| AtomiX a răspuns:

Pentru inceput si eu sunt de parere ca e mai bine o masina mica.1.4-1.6 in primul an macar, sa te obisnuiesti cu traficul, parcari, depasiri etc. Iti zic din propria experienta, ca si eu cand mi-am luat prima masina acum vreo 6 luni, 1.9 tdi 130 cp a fost mult pana m-am invatat pe ea, am si zgariat-o putin (bine ca o vopsesc toata acum, abia astept laughing ). Si dupa aceea o poti schimba cu una mai puternica. Acum, tu faci ce vrei, dar sa pui un incepator la o masina puternica, e ca si cum ai pune un copil pe un leu. Anyway, daca tot vrei de la inceput o masina puternica, trebuie sa te gandesti mai intai ce vrei de la ea, adica putere sau consum mic..ca nu o sa vezi niciodata un bmw spre exemplu, care sa consume 5-6% ca ala are motorul mare, in oras sa zici mersi daca ajungi la un 7L. Cel mai bun, din punctul meu de vedere e motorul care il am si eu la a mea, 1.9 tdi (de preferat sa fie volkswagen..deci skoda, seat, volkswagen..motoarele astea sunt bune), ai si putere 100-130 cp si consum mic..bmw, mercedes, audi sunt masini de viteza, deci au motoarele mari, asta inseamna ca si consumul e pe masura, de intretinere sa numai vorbim.

| DarrelL1999 explică:

A treia masina am omis sa o spun. Scuze.
Este vorba de VW passat B6, Berlina.
Imi place mult, 1.9 sau 2.0, arata bine, am gasit cu pana in 150. 000km multe masini, am nevoie de informatii de plata acuma.