| Sofer a întrebat:

Dacă e cineva pe aici ce deține sau a avut bmw 320d E90 2.0d 163 cp 2005-2007. Nu întrebați de ce aleg diesel. Îl aleg pentru ca este mai fiabil decât motoarele pe benzina de la bmw. Vreau sa fac trecerea la modelul asta. În prezent dețin un vw golf care o sa împlinească frumoasa vârstă de 18. La mulți ani ei! Majora lui tati. Ce părere aveți? Merita acest bmw E90? Prețul de achiziție e decent. Ce probleme pot apărea? Pentru ca nu am de gând sa o cumpăr și în câteva luni sa încep sa investesc în ea. Aștept răspunsuri detaliate despre acest model!

Răspuns Câştigător
| Levente99 a răspuns:

Depinde de noroc.
Dar dacă nu mă înșel, am văzut că e modelul de motor M, care sunt okay. La cele cu model N au fost probleme la distribuție. Un prieten a avut modelul N, probleme cu: turbo, distribuție, ax cu came, DPF, injector. Si mai erau cate ceva. Știu că a băgat mult în ea. Dar repet, depinde mult de cum a fost condusă inainte si de unde e o cumperi.
Conteaza daca iei din țară sau din afară. Dacă iei din afară doar de la persoana fizică, cele de la dealer-uri sunt pline de probleme ascunse.
În service oricum e scump, ca e BMW, dar dacă nu te deranjează si prinzi în stare bună, merită.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mie sa nu-ti para rau de motorina mai bine apartamentu pe primul loc dupa masina altfel ramai fara casa si fara masina cand se strica

| relian a răspuns:

Ce sa mai investesti frate intr-un fiert vechi laughing ce naiba noi mergem inainte tu te duci napoi.Ce motorina dao la jalea ca pute prea tare,poate in curand o sa le si scoata de tot si atunci ce faci cu investitia ta?
Masini folosiute fiabile laughing hai ca asta e buna.
Sa poti spune ca o masina este fiabila trebuie sa o cumperi de noua si sa o intretii tu personal,sau sa cumperi acelasi model si benzina si motorina si le conduci la fel, le intretii la fel si dupa spui care e fiabila.
Fiabil ce anume? Fiabil depinde in cazu asta ce cumperi, adica nu stii ce cumperi, o raie sau un junghi, una din astea laughing nu poti vorbi de fiabilitate la niste fiare vechi, sa fim seriosi.
Daca iei masina aia din 2005 deja are aproape cat VW tau a tatalui laughing

| Levente99 a răspuns (pentru relian):

De ce nu se poate răspunde la intrebare în loc de bătaie de joc? Dacă de atât are bani omul sau aia ii place lasă să cumpere. Dar nu, atat se poate in România, ne batem joc de orice.

| Sofer explică (pentru relian):

Nu îmi permit frate sa dau atâția bani pe una noua. Și nici nu ma încântă una noua. Tot cu sh rămân și sper sa prind una buna.

| relian a răspuns (pentru Levente99):

Nu si-a batut nimeni joc, am explicat asa mai amuzant care e treaba cu fiabilitatea, nu iti poti da cu parerea ca ceva e fiabil sau nu daca nu l-ai avut tu de nou.
Cumperi un fier vechi poate sa mearga struna, sau poti nimeri unu deti maninca zilele.
Sa poti spune ca masina X este mai fiabila ca masina Y trebuie sa le ai pe ambele noi cum am spus sa le conduci la fel, sa le intretii la fel si apoi spui uite masina X este mai fiabila ca Y.

Asa ce sa spui? ca am nimerit eu un fier vechi care imi maninca zilele o sa zic nu-i fiabila, dar in ce baza?
Sau tu nimerisesti una buna si o sa spui este foarte fiabila.Deci aceiasi masina.
Unde vezi tu aici bataie de joc? Faptul ca eu incerc sa arat cum sta treaba tu consider ca imi bat joc?
Am spus omului exact cum sta treaba.Nu exista garabtie la masini folosite decat daca cunosti persoana, daca stii sigur ca a luat-o de noua, stii f bine cum a conduso si intretinut acea masina.In rest ce fiabilitate de unde? Tot tine de noroc, sau mai bine zis de ce nimeresti, exact cum am zis nimeresti un fier mort te-ai scos laughing nimeresti una buna norocu tau.
Deci undei bataia aia de joc? Te trezesti asa sa comentezi fara nimic clar.
Uite tu spui ca modelu N nu-i bun, iar eu te contrazic, exact modelu ala am N20 parca si merge struna nu am faciut si nu fac absolut nimic la el, doara benzina si ulei cand trebuie, restul nimic.Dar am luat cu 6 mii de mile, nu am luat fiare vechi.Modelu asta nu stiu cum il numesc romanii unde is eu se spune BMW 320I, sau 328i si asa mai departe, deci modelele astea doua ce le arat eu is cele mai bune, is cele mai apreciate de majoritatea oamenilor.
Unia au fost placut surprinsi sa constate ca un motor asa de mic pus pe o masina asa raspunde de nu-ti vine sa crezi.

Deci nu am avut nici o intentie sa bat joc cum zici tu, nici nu as face asa ceva.Bafta