| Alexandruuuuuuu a întrebat:

Opel Astra G sau Ford Foscus? Cum se prezinta ambele ca fiabilitate, consum, piese de schimb? Ma refer la motorizarea 1.6 16 valve BENZINA.

7 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Prefer Ford Focus! Mult mai de calitate! Stiu pe cineva cu o astra g 1.6 benzina cu 200 000 km si abia-i porneste pe la 0 grade... de tras nu trage cine stie ce si nici prea confortabila nu este, in spate daca esti mai inalt nu prea ai sanse sa stai comod deoarece picioarele nu vor avea loc din cauza scaunului din fata, chiar daca acesta este dat in fata! La ford focus am vazut ca scaunele din fata sunt micute, daca ai 1.90 nu stiu cat de ok va fi dar merita sa incerci ambele masini sa te convingi!
Eu unul am un volvo v40 din 97 2.0i +gpl 400 000 km si merge ca nou, consuma undeva la 9-10% pe gpl si cu 1 l mai putin pe benzina! Scaunele sunt mari, in spate ai loc garla, portbagajul este mare si este cu mult peste cele 2, ca intretinere este mult mai ieftina decat ambele de mai sus, piesele sunt mai scumpe dar nu le schimbi atat de des, foarte rar ti se mai strica pe acolo cate cevawinking
Daca nu te intereseaza volvo atunci alege focuswinking

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ford Focus este 2 clase peste Astra G.

| LTAA a răspuns:

Din ce an? Ca Opel Astra din anii 90 e total diferita fata de ultimul model. La fel si la focus.

| IQ a răspuns:

Opel astra g este o masina mai iesftina, consum mai mic si piese de schimb foarte usor de gasit si nu foarte scumpe si arata si bine. Merita!

| Brunet_Bogdan_1994 a răspuns:

Opel aste g mi se pare mai sport decat ford focus, ford focus e prea universal...

| ȚuȚu7373 a răspuns:

Poate te ajuta si asta :
http://olx.ro/oferta/opel-astra-g-2001-ID35vvL.html
Succes

| custura a răspuns:

Da ar merge