| Alexandruuuuuuu a întrebat:

Opel Astra G sau Ford Foscus prima generatie 98'-2004? Cum se prezinta ambele ca fiabilitate, consum, piese de schimb? Ma refer la motorizarea 1.6 16 valve BENZINA. Si va rog raspundeti concret. Nu cu anunturi dupa olx, nu cu comentariile unora din 2005 si nu doar ca sa castigati puncte. Ofer funda, Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu pot sa-ti spun decat ca Astra 1.6 16V e ok, iar la Focus cunosc doar caroseria (am mers numai cu diesel), si e foarte confortabila, avand brate si pe spate, in loc de punte.
La Astra intretinerea e foarte ieftina, suspensia cam tare, tinuta de drum sportiva. La Focus piesele nu sunt deloc scumpe, cred ca e tot pe acolo cu Astra, doar ca pe spate bratele alea pot sa inceapa sa bata, ca si pe fata, deci poate fi mai costisitor daca conduci pe drum cu gropi.
Ambele masini sunt destul de vechi, ca urmare exista si riscul de a rugini. Recomand tratamentul cu ceara, inainte de a aparea rugina.
P.S.: Ambele sunt mult mai ok decat Golf 4, a 2-a Dacie a romanului.

| Alexandruuuuuuu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pana in Mai imi gasesc eu masina potrivita, multumesc de raspuns. In sfarsit cineva care nu imi raspunde cu anunturi dupa olx sau imi zice ca Astra G s a fabricat in 90.

2 răspunsuri:
| MTD4TheD3v1l a răspuns:

Ford focus, consum minim de 5.4-5.8l/100km piesele de schimb sunt mai ieftine la Opel astra dar ford focus arata mai bine consumu la opel astra e intre 6.3-7l/100km Pentru prima masina Ford focus e mai fain. daca vrei si gasesti masini ieftine si pe http://www.4tuning.ro/