| Alexandruuuuuuu a întrebat:

Opel Astra G sau Ford Foscus? Cum se prezinta ambele ca fiabilitate, consum, piese de schimb? Ma refer la motorizarea 1.6 16 valve BENZINA.

5 răspunsuri:
| Alexandruuuuuuu explică (pentru N1GHTMAR3):

Nu pot intra pe niciunul

| N1GHTMAR3 a răspuns (pentru Alexandruuuuuuu):

Nu stiu ce... poate sa aiba, la mine mi-a mers acum cateva minute.

| N1GHTMAR3 a răspuns (pentru Alexandruuuuuuu):

Uite ce raspunsuri am gasit, pareri :
-- Eu ti-as zice nu...
Adica nu vad rostul motorului asta.Nu face nimic in mod exceptional : consum mare are, putere nu prea are, fiabil nu este intr-un mod superior - papa ulei in mod special, pretentioase la benzina sunt...
Eu ti-as zice sa iti iei un 1.8 macar daca vrei putere sau un 1.4 daca te intereseaza consumul...Dar cred ca cel mai bine pe un opel astra g se preteaza DTI fie 1.7 fie 2.0.
In rest, numai de bine, masina romanului : ieftina de intretinut si de tras pe ea happy
-- daca e dupa 2003- 2004, e un motor cu care te faci de ras si in fata unui logan cu aceeasi motorizare, adica nu trage deloc, nu are nici o prestatie mai speciala, seamana cu un,, diesel pe benzina : )''

Nu vreau sa ma laud dar iti dau un exemplu: eu am un citroen saxo tot cu motor de 1.6 (118 cai). M-am luat cu un astra g 1.6(150 de cai) si i-am tras-o din toate pozitiile(respectivu e vecin cu socrii mei)

acuma nu stim cati caluti are astra de care ne vorbesti tu...si daca e diesel sau benzinar.
-- am un var cu o mazda 3 care are motorul acesta pe ea 1.6 CD(e acelasi motor ca pe ford) si pana acum are 226k km, niciun fel de probleme, e foarte fiabil si trage bine pentru un 1.6, daca ii bagi ulei de calitate si nu te zgarcesti, o intretii si mergi cum trebuie mers cu un diesel(nu la 1400 rpm ca sa consume putin) e chiar ok motorul, recomand
--Iti spun ca eu nu imi laud marfa pentru ca nu am avut ford si nici nu prea intentionez sa imi cumpar din cauzai interioarelor.1.6 tdci 109 cai putere este un motor ok care nu te lasa cand ai nevoie de el iar ca consum iti zic ca trece de 9 in oras doar daca esti cretin laughing sau spotiv, dar la un mers normal o sa iti consume cam 7-8 ceva de genu, acum depinde si ce aglomeratie mai prinzi si la ce oras te referi, iarna, vara dar te asigur ca de consum nu te vei plange.Intretinerea este ieftina, fiabilitate chiar nu am auzit probleme la el si daca e sa o luam asa multe alte probleme s-au auzit probleme la motoarele diesel.E foarte silentios motorul pentru unul diesel iti spun.
Eu zic sa iti cumperi o astfel de masina pentru ca e compromisul perfect in Romania.Dar cati bani vrei sa dai pe ea? ca poate te alegi cu un 2.0 136 diesel, cam rar motorul dar tot asa fara mari probleme.
Sper ca te vor ajuta cumva comentariile acestea! happy

| N1GHTMAR3 a răspuns (pentru N1GHTMAR3):

Scuze daca nu ti-am fost de ajutor! sad