| Alexandruuuuuuu a întrebat:

Opel astra G sau Vw Golf 4, voi ce ati alege? Cum stau ambele din punct de vedere al fiabilitatii, al pieselor de schimb? Ma refer la motoarele 1.6 16 valve.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca vrei benzina, clar Opelul e alegerea potrivita. Motoarele lor pe benzina sunt foarte bine gandite, au si putere multumitoare, si consum mic. Piesele de schimb Opel sunt chiar cu o idee mai ieftine decat cele Volkswagen, iar marele avantaj este ca GM (grupul din care face parte Opel), are preturile mici la produsele lor originale. De exemplu, la un Volkswagen platesti cam 120 de lei pentru un ulei Castrol (cel mai folosit pentru VW), pe cand la Opel dai 90 de lei si faci schimbul cu ulei original, GM.
Daca ai fi vrut diesel, era total invers. Golf 4 1.9 SDI/TDI inca e dieselul ideal, la noi in Romania. Dar motoarele pe benzina de pe Golf 4, cu 16V, sunt prastie. Consum mare (mai ales la 1.4), putere deloc ok (1.6 la 105cp n-are sanse nici cu diesel de 90cp), ceva probleme tehnice si foarte frecvent, consum de ulei. La 1.4 16v mai ales, nu cred ca exista vreunul care sa nu manance ulei cand e luat la drum intins.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Niciuna. Sunt masinile taranului roman.

| Kennedy95 a răspuns:

Clar vw golf, desi eu eu ti-as recomanda diesel, am golf 1.4 16v de 4 ani si nu prea sunt multumit de el, nici al consum nici la putere, la 1.6 ai putin ceva mai multa putere dar nu se compara cu diesel, daca ai de ales doar intre opel si vw nu te uita la opel, e mult sub vw