| paulthegame a întrebat:

Opel vectra 1.8 benzina sau motorina?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Clar motorina. Cred ca te referi la Vectra A sau B, cu 1.8 TD de Isuzu. Am avut asa ceva, foarte ok motorul, desi multi ametiti se trezeau vorbind aiurea despre el. Nepretentios la motorina, trage bine, consuma destul de putin. Probleme cu alternatoarele, si am auzit pe multi plangandu-se de garnitura de chiuloasa sau chiar chiuloasa slaba, ca se amesteca apa cu antigelul. Cu alternatorul am avut probleme, cu chiuloasa nici un semn, si parea nedesfacut motorul, la 280. 000km pe care ii avea.
Motorul de 1.8 benzina e mult mai puternic fata de cel diesel, dar cu un consum ceva mai ridicat. Daca mergi extraurban mult, e mai bine pe benzina, ca scoti consum apropiat de diesel si ai si putere, insa daca ai de mers mult mixt, eventual si cu incarcatura, e mult mai bun dieselul.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca exista 1.8 diesel, poate 1.9
totul depinde cat de mult mergi cu masina si cum a fost intretinuta

| supermamici a răspuns:

Benzina. Motorina e mai ieftina insa motorul e mai mare, pentru acelasi randament, rca mai mare, impozit mai mare, iarna probleme, mai multe filtre etc.

| Kenwill a răspuns:

Huh?

| slow0 a răspuns:

Motorina.