| anonim_4396 a întrebat:

Pareri polo 2004 motor 1.2/1.4.

Răspuns Câştigător
| Cristian0884df11 a răspuns:

Heloohappy Daca o luam comparativ, 1.2 vs 1.4, fara sa ne luam si de alte date, gen greutate, cutie de viteze, etc, rezulta ca este mai economic cel de 1.2, deoarece intr-un piston mai mic intra mai putin amestec. Simplu.
Daca punem ori unul, ori celalalt motor pe o masina grea, la sarcini mari, motorul de 1.4 va consuma mai putin deoarece va fi mai putin solicitat decat cel mic.
La sarcini mici, turatii scazute, mers batraneste, va consuma mai putin cel de 1.2, deoarece nu va fi fortat in acest caz."puterea" motorului de 1.2, cand cumperi o masina cu o motorizare de acest gen nu ai prea mari pretentii sportive. .......cu toate ca nu am avut probleme sa depasesc un logan cu motorizare de 1.6 sau un megane. Are o cutie de viteze buna si asta compenseaza probabil puterea mica a motorului. Motorul are o racire f buna, nici in conditii de trafic intens sau pe drumuri de munte nu s-a intamplat sa se ridice temperatura mai mult de jumatate, cred ca de 90 grade, asta ar fi un plus. Atat la pornire, cat si la viteze mai mari de 85-90 la ora zgomotul motorului este destul de puternic, asta ar fi un minus. Verificarea uleiului are un aspect ciudat : nu trebuie verificat uleiul decat atunci cand motorul este cald. In perioada de rodaj a consumat ulei cam 500ml, dupa care nu a mai consumat nici o picatura, de la unii posesori am inteles ca atunci cand turatia depaseste 3000 consumul de ulei se face simtit mai ales daca se fac deplasari mai lungi, nu am sesizat acest aspect.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cele mai recomandate motoare (dupa mine), sunt 1.4 TDI sau 1.0 mpi.
Dar dintre cele doua, 1.4 e mai ok, chiar daca e 16v.
Masina in rest e reusita, mult mai ok decat Golf 4.

| anoonimull a răspuns:

Polo 1.4 e ok... dar iti recomand un golf 4, e aproximativ acelasi pret.