| Cobzaru10 a întrebat:

Salut.
As avea si eu o intrebare.
Ce îmi recomandati intre volkswagen polo motor 1.4 benzina sau 1.2 benzina sau motorina
an 2004, 2005, care consuma mai putin?
Multumesc.

3 răspunsuri:
| BassHunter13 a răspuns:

Pentru benzina recomand 1.4i.
Depinde cati km o sa faci cu ea, daca mașină o sa fie umblata foarte mult atunci optează pentru motorul diesel!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Alege intre 1.4 benzina si 1.4 TDI.
1.4 benzina se incalzeste foarte repede si porneste indiferent cat de frig e afara.
1.4 TDI consuma foarte putin si trage bine, dar intretinerea sa e mai costisitoare, si nu e potrivit pentru drumurile foarte scurte.
Daca mai cobori putin cu generatia, poti cumpara Polo 6n2 cu motor 1.0 mpi (benzina), se misca foarte bine si consuma foarte putin. E potrivit atat la drumuri lungi (am mers cu 140 cu doua din alea, si pasageri), cat si in oras, se incalzeste repede, porneste usor, si e foarte silentios.
Alta varianta buna este Opel Corsa cu motor 1.3 CDTI (motorina).

| 49cm3 a răspuns:

1.4 benzina, dieselu incet cu incet moare de pe piata.