| anonim_4396 a întrebat:

Pedala de frâna de la mașină, se poate rupe dacă o apeși prea tare?

4 răspunsuri:
| DannyR0 a răspuns:

Daca o bruschezi foarte tare cred ca orice pedala se poate rupe.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu, sunt foarte rezistente. Am fortat multe, n-a patit nimic, nici una.
Doar conductele ruginite pot ceda, cand apesi foarte tare frana.

| simpluone a răspuns:

Frana in general este un sistem de siguranta care poate ucide si este dimensionat in asa fel incat sa functioneze bine in cele mai extreme incercari si utilizari. Asa ca apasa cu incredere daca e nevoie si nu mai gandi ca se poate rupe!

| 07gabriel07 a răspuns:

Nu, nu se rupe. In cel mai rau caz daca ai lichid de frana cu apa in el ruginesc conductele si se fisureaza. Am avut masini la care am schimbat butucul de servo-frana deoarece "pilotii", si-au facut de cap pana cand sa distrus butucul si mergea pedala pana la fund.