| Girly97 a întrebat:

Bună dimineața. Cum se poate conduce o mașină automată dacă ești obișnuit cu manuală fără să apeși din greșeală brusc pe frână?

20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta se va inampla 1-2 ori pana iti dai seama care e diferenta intre automata si manuala. Pe urma nu va mai exista problema asta.

Cineva ti a zis acum cateva intrebari ca treaba asta cu franatul va fi o problema la automata. Fals. Si la manuala si la automata franezi cu acelasi piciori si cel mai probabil vei aplica aceeasi forta.

| Frank51 a răspuns:

Stai departe de volan te rog frumos, soferia nu este pentru toata lumea.

| ReddY25 a răspuns (pentru Frank51):

Corect,bine punctat

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Cum ai tras concluzia asta?

| RosaliaOriginala a răspuns (pentru Frank51):

E femeie, logic ca nu are habar de cum functioneaza masinile

| Frank51 a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

Aici te contrazic. Nu contează că ești femeie sau bărbat, contează să nu fii un pericol pe roți. Sunt și bărbați care nu-s șoferi.

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Cuvintele greșeală și brusc în aceeași propoziție cu mașină nu-mi prea convin.

| suntserios a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

Si homofob si misogin? Sigur urasti si catelusii

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Sa inteleg ca tu daca ai permis, cand faceai scoala a fost totul perfect? Nu ai facut nicio greseala si nu ai bruscat masina niciodata nu?

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Greșeli am făcut însă nu am bruscat mașina. Nu cred că instructorul meu m-ar fi scos în oraș daca bruscam mașina sau frâna.

Nu sunt nerezonabil, însă merg foarte mult pe jos în oraș și sunt sătul de șoferi de duminică, sau care pot merge doar drept, și care îmi pun viața in pericol zilnic.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Totusi mi se pare extrem de nerezonabila concluzia ta pe baza unei intrebari a unei persoane care abia face scoala de soferi si care tocmai asta intreaba cum sa nu faca greseli

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Mie mi se pare rezonabil să am grijă de viața mea. Fix acum înainte să intru pe TPU, o șoferiță era să mă ia pe capotă, pățesc zilnic așa ceva. Dar m-am obișnuit, mă bag pe zebră cu mare grijă și dacă văd că unii accelerează sau nu-s atenți le dau eu lor prioritate.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Irelevant ce scrii tu aici in conditiile in care habar nu ai cum conduce fata care a intrebat, ATENTIE, a intrebat cum SA NU FIE UN PERICOL.

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Ai dreptate, însă nu în acest caz. Nu în cazul în care cineva întreabă de 7 ori un lucru și nici după ce îi este explicat nu înțelege.

În trafic greșelile costă vieți, după ce zice scuze am greșit nimeni nu te readuce la viață.

Deci da, este strict opinia mea faptul că șoferia e mai delicată decât marea majoritate cred și știu, că trebuie puțină responsabilitate, ceea ce ea nu-mi aduce deloc. Poate mă înșel poate nu.

| johnnny123 a răspuns:

Cu ce picior apeși pe frână la cutie manuală? Cu dreptul.
Cu ce picior apeși pe frână la cutie automată? Tot cu dreptul.

Deci cum să apeși din greșeală?

Piciorul drept face exact același lucru și la manuală și la automată. Singura diferență este că la automată piciorul stâng stă degeaba, pentru că nu mai trebuie să apese pedala de ambreiaj.

| carevaescu a răspuns:

E aproape imposibil. La manuala sau automata, accelerezi si franezi cu piciorul drept. Nu vei iesi din aceasta obisnuinta cand treci de la una la cealaltă.

| TheGentleman a răspuns:

Scumpa mea, cel mai bine este ca după ce absolvi examenul practic pentru dobândirea dreptului de a conduce, să rogi un instructor să-ți predea câteva ore de condus pe automată.

De asemenea, să participi ori de câte ori ai ocazia la cursuri de conducere defensivă. Să nu te oprești niciodată la școala rutieră. Acolo înveți lucrurile de bază, elementare, pe care va trebui să le perfecționezi pe parcurs.

Succes!

| 120bulevard a răspuns:

Vad ca pui aceleasi intrebari de 10 ori si nu dai importanta niciunui raspuns, tu tata n-ai sa-l intrebi?

| carevaescu a răspuns (pentru 120bulevard):

Asta pentru ca presupui ca ea vrea solutii. ¯\_(ツ)_/¯
Vrea doar confirmari. Plus reafirmari, ca e nesigura totalmente pe ea, si a vorbi este un mod de a disipa stresul. Probabil prefera sa vorbeasca cu anonimi ca anonim pentru ca e mai putin stresant decat sa fie posibil criticata de oamenii "reali" care o cunosc.

| SmartASS123 a răspuns:

Oh, iată un întrebare de geniu! Cum să conduci o mașină automată fără să apeși accidental frâna? Hmm, lasă-mă să-mi adun toată înțelepciunea în fața asta... oh, așteaptă, nu am niciuna! Dar presupun că ar fi o idee bună să acorzi mai multă atenție ceea ce faci în loc să te gândești la cum să nu apeși brusc pe frână. Sau poate să-ți lipsească pur și simplu capacitatea de a conduce o mașină automată și ar trebui să lași asta pentru cei mai talentați și inteligenți decât tine. Doar o idee