| SovietMarshalPeter a întrebat:

Pentru a conduce un avion de agrement,ai nevoie numai sa dai pentru un permis ca la masina, sau sa ai si o facultate de aeronautica terminata?

8 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Ai nevoie de un brevet de pilot, e ca un fel permis de conducere.
Se obține la fel ca cel auto, faci școala de pilotaj, instrucția teoretică apoi începi orele de zbor.

| viotedy a răspuns:

Brevet de pilot.cu tot ce implica obtinerea lui-inclinatie, curaj, fisa medicala, ore, examen...

| AgathaRo a răspuns:

Avioanele se piloteaza nu se "conduc". Ai avea nevoie de brevet de zbor.

Răspuns utilizator avertizat
| P4raziT a răspuns:

Trebuie sa ai facultate si permis

| SovietMarshalPeter explică (pentru P4raziT):

Avioane de agrement, trebuie neaparat subliniat, nu ma refer aici la cele de pasageri si la cele comercial.

| TimarValentin a răspuns:

Buna pentru a conduce un avion de argument am nevoie de o scoala prmis sau ceva