| toriiinoBELEAUA a întrebat:

Daca eu care sunt posesor de permis si urc in masina cu cineva care nu are permis(nu eu i-am incredintat masina) si el conduce fara permis, eu pot sa patesc ceva? Nu eu i-am incredintat masina, eu doar am permis si ma urc cu el la volan care nu are permis si conduce

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o sa patesti nimic legal, nu ai savarsit nici o infractiune sau contraventie.
Cel mult vei fi martor in urmairea penala si la judecata celui care a savarsit infractiunea de conducere fara permis si a celui care i-a incredintat masina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De patit nu patesti nimic... asta da nu mori
Dar vei da cu subsemnatul pe la politie ca martor

| CodrutElian1990 a răspuns:

Parca scrie pe undeva de a informa organele in drept atunci cand iei la cunostinta de savarsirea unei infractiuni, altfel se numeste tainuire. Ori conducerea fara permis este infractiune.
Mai insel eu in aceasta privinta? Poate!