| Catalin0486 a întrebat:

Pentru un logan diesel 86 cai motor 1.5, euro 3 mai am aprox. 4000 km pana la urmatorul schimb de ulei(dupa estimara din service), insa am observat ca uleiul este negru "carbune". Nu am mai avut de aface cu masin diesel pana cum si atunci cand am schimbat uleiul prima data am mers direct la service la termen fara sa mai verific asa ca nu stiu daca asa se comporta motorul sau nu. Sa ma ingrijorez?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. E normal. Dieselul înnegrește imediat uleiul. Așa arată și după 500 km de la schimb.

1 răspuns:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

N-are nimic, asa se face la Diesel.