| CristiB93 a întrebat:

Pot circula cu o masina care a ramas inscrisa pe vechiu proprietar? Vechiul proprietar e de acord o perioada de timp, dar vreau sa stiu daca e in regula cand ma opreste politia nu voi avea probleme sau mai trebuie facute ceva acte?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Daca ai asigurarea facuta si totul e in regula cu masina, n-are treaba politia cu tine! Folosete-l linistit, nu esti singurul de acest caz! Unii au masini dar n-au carnet, crezi ca merge mereu cu soferul lui in caz de-l opreste politia? NU! Si a fost oprit, nu i-au zis nimic pentru ca nu au avut ce... Bafta!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Atat timp cat ai asigurare, talon valabil si permis mergi cu orice.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Eventual ai putea avea probleme daca politia te opreste, vede ca nu esti proprietar si apoi nu-l gasesc pe proprietar, sa confirme ca ti-a dat masina.
Pentru a nu avea asemenea probleme este bine sa incheiati un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat ai toate actele valabile nu ar trebui sa ai probleme. Asta daca nu ai facut un act de vanzare cumparare ceea ce te obligas in termen de 30 zile sa o inmatriculezi pe numele tau

| Stefan_Ionut_1990_4J2j a răspuns:

Daca nu ti a scris nimic pe talon la instrainare npo sa circuli fara probleme Dar daca ti a scris trebuie sa o inmatriculezi in 30 de zile de la data trecuta la instrainare

| Maioru a răspuns:

Probabil ca trebuie platita taxa de mediu daca nu vrei sa o inmatriculezi pe numele tau.Atunci te duci cu fostul proprietar la notar si faci un contract de COMODAT prin care te imputerniceste deplin sa te folosesti de masina in totalitate.Mergi la notar si ii explici iar el va sti ce sa faca