| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi raspunzi doar daca stii exact! Vreau sa imi cumpar o masina, sa spunem ca am ajuns in faptul de a face dosarul de inmatriculare, cand fac dosarul, trebuie sa vina si vechiul proprietar pentru a semna nu stiu ce, sau doar acte ce apartin de mine? Deci, sa spunem ca am facut contractul de vanzare cumparare, cu fiscal cu tot si am toate actele in regula!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ce? De ce îl dezinformezi pe om? Odată ce are actele mașinii și fiscalul vechiul proprietar nu ar ce sa facă la inmatriculare

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Odata ce ai toate actele masinii in original (certificat, carte de identitate, numerele si contracte V-C), mai trebuie sa mearga vanzatorul la primaria lui, sa scoata fiscalul, moment in care trebuie sa puna vize pe:
1. contractele de vanzare-cumparare
2. fisa de inmatriculare.
Fara aceste vize de la primaria lui, nu poti inmatricula masina.
Dupa aceste vize, mai ai de completat cateva "chestii" la dosar (chitante, cerere, copii, RCA), si mergi singur sa o inmatriculezi, nu mai e nevoie de fostul proprietar nicaieri.

| NASA10 a răspuns (pentru suntserios):

AM GASIT RASPUNSUL!
Mai este necesara fisa de inmatriculare?
Astfel, odata cu existenta acestor zone de marcat radierea si inregistrarea pe rol a autovehiculului, in cazul persoanelor fizice, s-a eliminat necesitatea intocmirii fisei de inmatriculare auto, care continea aceleasi stampile de scoatere/luare in evidenta fiscala si totodata necesitatea prezentarii acesteia in dosarul de inmatriculare definitiva.
MERSI ORICUM!

| suntserios a răspuns (pentru Darius_Popescu_1980):

Da ce? De ce îl dezinformezi pe om? Odată ce are actele mașinii și fiscalul vechiul proprietar nu ar ce sa facă la inmatriculare