| robby007 a întrebat:

Pot sa pornesc motorul sau nu? Am scos motorul din service si numai porneste la impins. L-am dus acolo ca sa imi puna semnalizarile, sa faca stopul pe spate si sa il faca sa porneasca din nou la buton. Cand l-am luat mi-au zis ca electromotorul e stricat si imi trebuie unul nou si o sa imi porneasca din nou la buton, dar de ce numai porneste la impins? Are vreo legatura electromotorul cu pornitul la impins? Am observat ca nu prea da scanteie ( un vecin din cartier a zis ca fura din curent din cauza semnalizarilor si din cauza asta nu da scanteie ) Pot sa pornesc motocicleta la impins fara electromotor? Inainte il impingeam jumatate de metru si pornea, dar avea electromotorul pus ( stricat ). Electromotorul are un cablu cu mufa si cred ca are un rol de masa sau ceva de genul. merita sa pun electromotorul inapoi chiar daca e stricat si sa incerc sa il pornesc din nou ( tot la impins )? Motorul e Aprilia RS 125

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Electromotorul s-ar putea sa aiba rol de magnetou, si fara el nu ai curent la aprindere. Nu sunt sigur, scoate fisa, apropi-o de motor la 0.5 cm, si da-i o pedala, sau suspenda roata si invarte-o in viteza, sa vezi daca face scanteie cand se invarte motorul.
Daca ai demarorul defect, pune-l la loc, si ar trebui sa porneasca din nou impinsa.