| Andreea_Nicoleta_2000 a întrebat:

Pot trece vama în Moldova fără procura pe masina, fiind pe numele mamei masina? Pe asigurarea cu cartea verde este și Moldova trecuta. Nicăieri nu scrie ca as avea nevoie de procura, doar asigurare valabila acolo, talon, permis și buletin. Iar pe niște forumuri toți zic ca nu le-a cerut procura deși masina nu era pe numele lor. Dau funda

2 răspunsuri:
| mihaela000ela a răspuns:

Procura este necesara, deoarece bunul nu va apartine.(Poate fi furat -un exemplu)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde. Dacă ești în mașina altuia fără procură, se poate considera că e furată și să te rețină până la clarificarea situației, mai ales la trecerea graniței. Ce zic toți, nu este valabil totdeauna.