| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!
In decembrie anul trecut mi-a expirat asigurarea la masina. Am tinut-o pe bara vreo 3 saptamani din cauza ca pretul a crescut enorm si eram nevoit sa dau in jur de 800-900 de lei pe jumatate de an (masina fiind pe numele meu trecuta in talon). In vara anului trecut dadusem in jur de 430 de lei si am zis ca tot atat o sa dau si in decembrie. N-a fost cazu'. Pana la urma, am facut o asigurare in vederea inmatricularii. Am facut act de vanzare-cumparare cu tatal meu si asigurarea am facut-o pe numele lui, dar in talon tot eu sunt trecut proprietar. In acest caz, asigurarea e 530 de lei pe an la ASTRA. Timp de un an de zile o sa circul asa, cu asigurarea pe numele tatalui. Din cate am inteles, politia nu are ce sa-ti faca (in caz de te opreste) pentru ca toate actele sunt in regula. A mai facut cineva asa? A avut probleme?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Intr-adevar, Politia Rutiera nu prea stie ce sa faca in aceasta situatie, putini agenti fiind la curent cu reglementarile exacte in domeniu. Insa in caz de dauna asiguratorul nu te va despagubi, pentru ca o astfel de polita este valabila numai insotita de un contract de vanzare-cumparare, pentru o perioada de 30 de zile de la data incheierii acestuia. IAr un eventual pagubit te va actiona pe tine in instanta si sunt mari sanse sa aiba castig de cauza.
Exista insa o varianta legala pentru ec vrei tu sa faci si anume un contract la notar prin care tu cesionezi masina tatalui tau, cu o clauza conform careia toate obligatiile ce revin din utilizarea masinii (impozite, asigurari etc) ii revin lui. Astfel vei plati si mai putin, pentru ca in timp vei beneficia si de sistemul bonus/malus, politele in vederea inmatricularii emitandu-se cu B0, indiferent de numarul din evenimente din trecut.
Ba chiar ti-as recomanda sa faci acest contract cu un bunic de la tara, pentru intrucat un pensionar din mediul rural plateste mai putin atat la impozit cat si la asigurari.

| anonim_4396 explică (pentru regis):

Nu stiam de faza cu acel contract incheiat la notar. O sa ma interesez. Multumesc.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In caz ca o sa ai nevoie de asigurare sansele sa nu iti plateasca sunt foarte mari, mai ales ca e vb de Astra

| DataSoft a răspuns:

Eu am masina trecuta in talon pe numele mamei si nu am avut nici un fel de problema..nici la iesire din tara la vama

| suntserios a răspuns (pentru DataSoft):

E o mare diferenta intre tine care circuli cu masina pe numele mamei tale, si ce vrea el sa faca. El vrea doar sa vanda masina tatalui printr un act de v-c dar sa ramana tot el in talon |(probabil e mare taxa de timbru sa o treaca pe numele altcuiva) si pe urma vrea sa faca asiurare pe alt nume decat cel din talon

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Taxa e in jur de 1000 de euro. Masina vreau s-o "vand" doar teoretic.