| Ionut46523 a întrebat:

Poți circula cu o motocicleta de enduro pe drum public?

Răspuns Câştigător
| Floriinn a răspuns:

Motociclete pentru teren accidentate
Enduro
Destinate în principal deplasărilor în teren accidentat. Se impart in doua categorii: cross si hard-enduro. Cele din clasa cross nu sunt dotate cu faruri, semnalizatoare și alte componente electrice, circulația lor nefiind permisă pe drumurile publice. Deși au aceiași capacitate cilindrică ca și modelele de hard-enduro puterea lor variază mult, cele de motocross având o accelerație mai rapidă dar nu au cuplu ca și o motocicletă de enduro. Atât motocicletele de motocross și hard enduro pot fi recunoscute după silueta înaltă, garda mare la sol, roata față mai mare și cauciucurile cu crampoane.

Enduro-touring
Denumite si soft-enduro sau dual sport aceste motociclete sunt un hibrid între motocicletele touring și cele enduro. Sunt adaptate atât ieșirilor în teren accidentat cât și șoselelor.
Conform legii nu ai voie deoarece pe drum public trec foarte multe masini si e foarte greu sa iti tii echilibrul si risti sa cazi.Este de recomandat sa mergi pe drumi care stii ca nu circula masini si te poti plimba in voie.

| suntserios a răspuns (pentru Floriinn):

Raspuns de 2 lei, ai copiat o descriere de pe net si ai concluzionat fix o laie. Pe drumul public poti sa conduci orice vehicul daca e inmatriculat, are toate actele in regula si detii permis adecvat categoriei din care face parte. Treaba cu "trec foarte multe masini si e greu sa iti tii echilibrul" nu exista in codul rutier

4 răspunsuri:
| Ovi83 a răspuns:

Dincolo de orice alta teorie sau explicatie, poti circula cu orice vehicul motorizat pe un drum public atata timp cat este INMATRICULAT. In caz contrar, risti un dosar penal. Punct.

| Ovi83 a răspuns (pentru Holiday):

Desigur, nu e cazul motocicletei de enduro. Si uite ca si in acest caz a fost nevoie de o instanta superioara sa interpreteze o lege incalcita.
Ma indoiesc insa serios ca vreo instanta ar fi dat acelasi verdict in cazul neinmatricularii vreunui scuter, motocicleta de orice tip sau ATV...