| George1337 a întrebat:

Poti conduce motoare de 125 daca ai doar categoria B de carnet? Iar de la 125 in sus iti trebuie A-ul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu categoria B ai dreptul sa conduci AM, iti apare pe permis la prima rubrica, iar AM are urmatoarea descriere.

CATEGORIA AM - MOPEDE

Moped - vehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depaşeşte 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depaşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric. Este asimilat mopedului cvadriciclul uşor, astfel cum este definit la pentru. 6 partea A din anexa nr. 1 la secţiunea 4 din Reglementările privind omologarea de tip şi eliberarea carţii de identitate a vehiculelor rutiere, precum şi omologarea de tip a produselor utilizate la acestea - RNTR 2, aprobate prin Ordinul ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei nr. 211/2003, cu modificările şi completările ulterioare.

1 răspuns:
| George199999 a răspuns:

Nu. Doar cu motor de 49 cc poți conduc. Pentru 125 cc îți trebuie a1. A2 e pentru motoare până în nu mai stiu exact câți cp.