| bogdan2012 a întrebat:

asi putea conduce tractoare cu carnet categoria B?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, art.24^1, alin.2, citez:
"(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
h) permisele de conducere eliberate pentru una dintre categoriile B,  BE, C sau CE sunt valabile şi pentru categoria Tr, în anumite cazuri specifice;
(2^1) Cazurile specifice pentru care se consideră îndeplinită condiţia  prevăzută la alin. (2) lit. h) pentru a da dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice sunt următoarele:
  a) permisul de conducere pentru categoria B este valabil pentru  vehicule din categoria Tr cu masa totală maximă autorizată de până la 3.500 kg, la care se poate ataşa o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată să fie mai mică de 750 kg;
(3) Persoanele care posedă permis de conducere categoria B au dreptul  de a conduce ansamblurile de vehicule prevăzute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, în cazul în care ansamblul depăşeşte 3.500 kg, numai dacă fac dovada că au absolvit un curs de formare în cadrul unei unităţi autorizate de pregătire a conducătorilor de vehicule."

1 răspuns:
| wr3er a răspuns:

NU.