| Theo512 a întrebat:

Poti sa-ti construiesti propria masina si apoi sa o inmatriculezi?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, dar mai intai trebuie sa obtii omologarea si inspectia tehnica de la RAR. Fara acestea nu poate fi inmatriculata.

| Theo512 explică (pentru Ioandelasal):

Si cum fac ca o cunostinta are un wv golf 4 si la rar i-a zis ca caroseria e euro 3 si motoru euro 4 si a trimis pentru omologare la Bucuresti.
Si eu daca fac masina de la zero aproape.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Theo512):

Caroserie euro? Incadrarea in euro se face numai in functie de noxele emise, n-are legatura cu caroseria. Poate caroseria era de la un model si motorul de la alt model.
Omologarea se face de o unitate a RAR care are atributii pentru aceasta, se poate sa fie numai in Bucuresti, desi cred ca sunt mai multe in tara.

| Theo512 explică (pentru Ioandelasal):

Nu stii unde as putea gasi caroserie? gasesc la dezmembrari? si de la ce masina ti-ar place tie mai mult o caroserie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Theo512):

Nu-ti pot raspunde precis la aceasta intrebare, deoarece nu ma intereseaza masinile. Ai putea gasi caroserie la dezmembrari.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sigur... daca ti o omologeaza RAR ul

| OldSoul a răspuns:

Desigur, numai ca mai trebuie sa o si omologhezi, iar asta prin Romania dureaza cam mult, si fie vorba intre noi, nici nu cred ca o vei obtine asa usor.

| Michilici_Michaela_2000 a răspuns:

Da normal nu scrie nicaieri ca trebuie sa o iei de noua