| cofetaru a întrebat:

Prima masina?
M-am apucat de scoala de oferi, acum aprox. 1 luna. mai am putin si o termin. As dori si eu niste sfaturi pentru prima masina? Ca na stiti cum e la inceput, pofta de a conduce si de a nu sta pe uscat cu carnetu in buzunar laughing).
M-am gandit la DaciaSupernova, am vazut ceva pe la 30-35 de milioane, stare destul de buna, sau Dacia 1310?
Am nevoie de niste pareri sfaturi. am citit pe forumurile lor. Dar am citit ca nu se mai merita dacia 1310. dar este vorba ca de 20 de milioane faci imediat rost, poate si 30 pentru o supernova... in principiu niste idei de masini pana in 1000E maxim, ca este o suma decenta care o poti strange pentru o masina? Sa nu consume nici 15l/100 si sa nu fie intretinerea foarte grea... ori un matiz? Cred ca cel mai bine ar fi o supernova? daca o gasesc si clima?

11 răspunsuri:
| al3xandru_4340 a răspuns:

Pai pana in 1000e poti gasi, dar dupa foarte multe cautari, un BMW E30 [Ursulet] 600-700e, bun etc. Si iti mai raman si bani sa mai bagi in ea. Eu ti-as recomanda, chiar daca este o masina care se conduce sportiv sa nu o iei din prima, intai sa te obisnuiesti cu ea.

| LegiuitorulX a răspuns (pentru al3xandru_4340):

In primul rand ca BMW-ul nu este o masina pentru incepatori (daca nu ai zeci de mii de km la activ sari cu ea in prima curba). Un incepator nu stie sa aprecieze suficient de bine soseaua in diverse situatii (drum acoperit cu mazga, polei, acvaplanare, curentii de aer de la viteze mari) iar cu un BMW (mai ales ale vechi si fara prea multe echipamente de stabilizare) are toate sansele sa sfarseasca intr-un sant.
Doi la mana, la o masina asa veche cedeaza piesele pe capete (incluiv motorul) si trebuie a bagi mii de euro in ea ca sa poti circula cativa ani in siguranta.
Trei la mana, consuma de rupe
Patru la mana, ai probleme serioase in a lua ITP-ul
Si, lovitura de gratie : platesti o taxa de poluare de cateva mii de euro la achizitionare (cilindree mare, emisii mari de Co2)

| cofetaru explică (pentru LegiuitorulX):

Deci ar fi sa optez pentru cielo, matiz, solenza, supernova?

| al3xandru_4340 a răspuns:

Legiuitorul,
Cand ai sa te urci tu la volanul unui E30 si sa faci peste 60. 000km cu doar consumabilele schimbate, atunci sa zici ca e proasta.

| LegiuitorulX a răspuns (pentru al3xandru_4340):

Ce ti se pare asa mult 60.000 km? Eu ii fac in 2 ani. Mult e 3-400.000

| al3xandru_4340 a răspuns:

Si daca te-ai mai documenta si tu de motor si piesele lui. De ce crezi ca tu motoarele astea sunt folosite la drift, ca sunt foarte proaste nu.

| Brotacelul a răspuns:

N-ar fi o idee sa iei intai permisu si pe urma sa te gandesti la masina? big grin

| LegiuitorulX a răspuns:

Cauta un Cielo au o Solenza. Sau chiar Logan daca ai bani.

| cofetaru explică (pentru LegiuitorulX):

Tocmai am spus ca maaaxim 1000E. Si solenza stiu ca ar fi buna dar e 1300 cam asa.i-ar intre supernova si solenza nu este chiar mare diferenta...cielo am auzit ca ' consuma mult, dar piese ieftine, am vazut ca e interesant dar... logan fost taxi mai bine imi i au scuter laughing).

| LegiuitorulX a răspuns (pentru cofetaru):

E mare diferenta intre Solenza si Supernova. Solenza are motor si cutie de Renault + AC

| cofetaru explică:

O trebui sa platesc vreo taxa pentru ele? mediu sau ce naiba mai sunt aveti idee?