| EmilTraian95 a întrebat:

Am 20 de ani si abia mi-am luat permisul, vrea usa imi iau o masina deoarece dacia mea 1310 consuma undeva la 12-13 %. Nu imi permit sa dau mai mult de 1000 de euro. ce parere aveti de fiat punto? Alte sugestii? Nu vreau matiz sau tico.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca vrei doar o masina care sa inlocuiasca Dacia, ia-ti un Golf 3 pe motorina. Gasesti in bugetul tau. Esti la limita dintre taxa nerecuperata si neplatita, deci: ori unul putin mai obosit, dar cu taxa nerecuperata, ori unul in stare foarte buna, cu numere pe RO dar care nu are taxa platita.
Alta sugestie ar fi Astra F, au fost masini mult mai ok decat Golf 3, dar ruginesc tare, si te costa tinichigeria mai mult decat masina. Si Golfurile au probleme cu tabla, dar numai la pedalier, praguri si aripi fata.
Astra F, fata de Golf 3 are tinuta de drum foarte buna, si niste motoare mai bune, mai ales pe benzina.
Vezi si tu ce gasesti.
Daca nu, poti lua pe la 500-600e un Golf 2 1.6 TD, care sincer e peste Golf 3, in special la tinuta de drum, confort si tabla.
O alta recomandare e Vectra A 1.6i sau 1.7 TD. Nu au probleme mari cu tabla, sunt comode, spatioase, iar motorizarile astea pe care ti le-am zis sunt economice dar au si ceva putere.
Mai gasesti si Forduri din anii '90, dar au probleme mari cu rugina, chiar si la structura de rezistenta.
Masini mici nu recomand, dar una care mi-a placut a fost Polo 1.0 din '97.

1 răspuns:
| Andrei321321 a răspuns:

Gasesti foarte multe masini la 1000 de euro, dar nu iti garantez ca sunt si bune! happy EU cel putin nu am foarte multa incredere in masinile italienesti si frantuzesti. Cauta-ti un BMW sau un Logan!