| Flavius_Stanciu_1996 a întrebat:

Probleme clima. Inainte imi pornea clima doar cand masina era in mers, iar la relantiu se oprea... acum nu mai baga clima nici cand masina este in miscare. Care ar fi problema?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ar trebui sa o pornesti tu, atunci cand este necesar?

| Flavius_Stanciu_1996 explică (pentru darrio2007):

Nu mai baga freon. ca sa fiu mai pe inteles. inainte baga freon cand masina era in mers si cand masina era la relantiu nu mai baga. dar acum nu mai baga freon nici cand masina este in mers

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Flavius_Stanciu_1996):

Daca ar baga freon ar fi nasol, ca e toxic.

| darrio2007 a răspuns (pentru Flavius_Stanciu_1996):

Probabil ca nu mai ai freon in instalatie. Ar trebui sa mergi undeva sa verifici.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Problemele de la clima se incep prin ascultarea compresorului (daca porneste), diagnoza pe motor/clima si verificat presiunea.
Nu prea are legatura relantiul cu miscarea, el ar trebui sa porneasca compresorul atunci cand scade presiunea. Rece ar trebui sa bage imediat ce setezi asta din comenzi.

| Flavius_Stanciu_1996 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai din cate vad, la mine nu mai porneste compresorul cand dau drumul la AC. sad probabil a cedat

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Flavius_Stanciu_1996):

Trebuie masurata mufa cuplajului de pe compresor, sa vezi daca ai 12V cand pornesti clima din bord.
La cuplajele clasice, cu bobina electromagnetica, se masoara si pinii din mufa cuplajului, trebuie sa aiba 3-4 ohm.

| Andresso a răspuns:

Freonul e problema, du-te si schimba-l

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Andresso):

Cu ala vechi, ce face? Ca-i poluant sad