| ionutbercea a întrebat:

RBuna TPU
ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste sfaturi!
vreau sa cumpar un ford focus 1.8 tdci diesel din 2003
Oare e bun sau nu ca pe multi aud ca zic ca nu este prea bun ford focus

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lol nu porneste daca e mic motorul? ce legatura are capacitatea cilindrica cu pornitul sau erai si tu in vorba asa de dragul de a zice ceva. Iar daca 1.8 e motor mic eu sunt popa la biserica din sat

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De TDCI multa lume fuge, ca cica au probleme. Nu prea am vazut probleme, ca n-am stat foarte mult pe langa ele.
Cert e ca si-a luat un prieten unul tot din 2003, 100cp, si merge lacrima deocamdata. M-am dat cu el, si e super misto masinuta, motorul merge impecabil. Am stat de vorba cu un proprietar de Focus identic, rulat de mai multi ani in Romania, si zicea ca-s foarte reusite, el stia ca 1.8 TDCI e foarte bun, si 1.6 TDCI de pe Focus 2 e mult mai nasol... Eu stiam viceversa.
Un motor pe care il cunosc mai bine, si care e laudat de foarte multa lume e 1.8 TDDI de 90 de cai. Ala e foarte fiabil, si se conduce frumos.
Ford Focus are o stabilitate iesita din comun, cea mai mare problema a lui fiind tabla mai slaba. Daca o neglijezi, intra rugina in ea si apar gauri ca in Daciile din lotul '97. Daca tii la ea si ii bagi ceara in cavitati, n-ai treaba cu rugina. Valabil atat la Focus 1 cat si la 2.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Este foarte bun. Fordul este 2 clase peste Opiel. Opiel e masina de tapinar.

| AtomiculXXX a răspuns:

La ce bani l`ai gasit? In septembrie mi-am cumparat un Opel Astra. La fel ca tine si eu am fost avertizat de cateva persoane ca Ford`ul nu este chiar bun. Nu stiu ce sa zic... Eu sunt multumit de Opel

| PikachUS a răspuns:

Eu am bmw 530xd 193 cp. Adică dacă tot îți iei diesel ia-ți motor mare. FII ATENT! AM MEDIA ÎN BUCUREȘTI 7! deoarece acest motor este pe X5 și trage ușor de caroseria mea de seria 5. NU ÎȚI RECOMAND MOTOR MIC! LA IARNĂ NU PORNEȘTI CU EL!

| suntserios a răspuns (pentru PikachUS):

Lol nu porneste daca e mic motorul? ce legatura are capacitatea cilindrica cu pornitul sau erai si tu in vorba asa de dragul de a zice ceva. Iar daca 1.8 e motor mic eu sunt popa la biserica din sat

| PikachUS a răspuns:

1.8 diesel e motor mic bă băiatule... Dacă tu pornești cu ăla la iarnă mă fac eu popă la biserică!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru PikachUS):

Printre altele, am in autobaza un Matiz cu motor de 0.8 cmc, benzina. Te anunt ca la -20 de grade pornerste la sfert de cheie. Nu ai absolut nicio treaba cu tehnica auto, nici macar nu stii pe ce lume traiesti. Mai bine ramai la Metin 2, este mai potrivit pentru varsta ta.

| PikachUS a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Îți cer prea mult ca atunci când vorbești să și gândești?! TU AI MOTORUL PE BENZINĂ! Poate ai matizul an nou... Dar cu 1.8 diesel îți spun eu că nu pornești! Metin 2 să te joci tu cu mămicuța ta!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru PikachUS):

1) Nu eu sunt ala care cauta servere de metin 2 pe TPU
2) Nu ai precizat nicaieri ca motorul trebuie sa fie Diesel ca sa nu porneasca, corecteaza-ma daca gresesc. Oricum e o idiotenie sa spui ca motoarele pornesc diferit in fc de cilindree.
3) Nu-mi vorbi tu mie despre gandire, tu si gandirea nu aveti nici macar o tangenta pe planeta asta.

| ionutbercea explică:

La 2200 de euro