| Purandel a întrebat:

Recent am achizitonat o masina din Germania.
I-am scos primul set de numere rosii.
Vineri am programare sa il scot pe al 2-lea.Cand ma duc sa scot cel de-al doilea set trebuie sa ma duc cumva cu primul set de numere sa il predau?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Nu, nu trebuie sa predai numerele rosii.

Si apropo, daca nu stiai, cat timp e starea de alerta poti circula cu numerele rosii chiar daca-s expirate, doar sa ai grija sa-ti prelungesti asigurarea.

"Urmare numeroaselor solicitări primite de la dvs. Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor vă reamintește faptul că potrivit art.4 alin (5) din Legea nr.55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19 valabilitatea documentelor emise de serviciile publice comunitare regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor, se menține pe toată perioada stării de alertă, precum și pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări, pentru permise de conducere, autorizații de circulație provizorie și documente eliberate in condițiile art 4 alin.(3) din OMAI 1501/2006 privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii și eliberării autorizației de circulație provizorie și art.4 alin.(2) din OMAI 123/2013 privind condițiile de eliberare a permisului de conducere(…) expirate în această perioadă;

In cazul autorizației de circulație provizorie, valabilitatea se menține doar pentru autovehiculele care dețin asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de circulație în termen de valabilitate."

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, numerele rosii nu se predau

| Panamax a răspuns:

De ce nu ai scos direct pe 3 luni?

| AlexIonut121212 a răspuns:

Nu, numerele rosii le pastrezi, toate cele 3 set uri