| Mahsun_Nergis_1986 a întrebat:

Pe 16 am programare la politie pentru numere definitive, cand am cumpărat masina avea numere roșii, ea fiind adusă din Germania de către persoana care o avea la vanzare. Acum la poliție eu trebuie să predau numerele de Germania? Pentru ca nu le am, am doar numerele roșii!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ori predai nr de Germania ori CMR platformei cu care a fost adusa.

| Mahsun_Nergis_1986 explică (pentru suntserios):

A fost adusă pe roti, dansul zice a a predat numerele de Germania la poliție cand le.a scos pe cele roșii!

| regis a răspuns (pentru Mahsun_Nergis_1986):

Daca a fost adusa pe roti, are numere "de zoll", le predai pe acelea.
Daca nu le mai ai, dai o declarație pe proprie răspundere ca masina a fost adusa pe platforma iar placutele de înmatriculare au fost retinute de autoritățile germane.

| Mahsun_Nergis_1986 explică (pentru regis):

Nu le am, de la cine am cumpărat-o insistă că le.a predat la politie cand le.a scos pe cele roșii!

| regis a răspuns (pentru Mahsun_Nergis_1986):

Nu se predau cand se scot rosii, daca nu s-a schimbat regula intre timp. Eu de multe ori am scos numere rosii inainte ca mașina sa ajunga in țara.
Tu pregateste o coala A4 cu o declaratie, iar in cazul in care ti le cere o pui la dosar.

| Mahsun_Nergis_1986 explică (pentru regis):

Ok..masina nu a fost adusă pe platformă. Doar sa mint in declarație, iar în aceea declarație nu îmi trebuie și un nr de platformă? Declarația trebuie sa fie facuta la notar, sau o pot face eu de mână acasă?

| regis a răspuns (pentru Mahsun_Nergis_1986):

Declaratia se face de mana, nu trebuie mentionat numar sau ceva. Acuma eu zic sa o ai pregatita, nimeni nu vrea sa minta, dar cateodata nu ai de ales.

| Mahsun_Nergis_1986 explică (pentru regis):

Salut! Am fost azi la inmatriculari cu toate actele plus cu plăcuțele roșii expirate! Doamna de la ghișeu nu a pomenit nimic de plăcuțele se Germania, tinand cont ca la ghișeul 1, doamna de acolo il certa pe om, ca ii trebuie plăcuțele de Germania, daca nu le are nu ii inmatriculaza masina. De ce eu sa fii avut noroc?

| regis a răspuns (pentru Mahsun_Nergis_1986):

De ce nu? happy
Pe asta m-am bazat si eu cand am zis sa ai hartia pregatita. Asa se întâmplă, daca esti pregatit nu iti cere.
Pe de alta parte, eu nu mai sunt la curent cu toate detaliile, posibil sa se fi schimbat si regula intre timp, eu nu ma mai ocup de inmatriculari de câțiva ani.