| Catana_Alex_1998 a întrebat:

Sall. Care este cel mai bun motor pe Opel Corsa din anul 2000-2005? Motorina sau Benzina, Gpl? Si un consum mai mic?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1.0 si 1.2 benzina, cat si 1.3 CDTI.
Poate CDTI-ul e cel mai bun, dar nu-l cunosc in amanunt.
Motoarele 1.0 si 1.2 sunt foarte econome, usor de condus desi sunt mici, iar singurele probleme intalnite la ele sunt uzura intinzatorului de la lantul de distributie (scoate un zgomot de diesel cand se duce), si consumul de ulei la motoarele alergate.
GPL nu recomand pe motoarele mai mici de 1.4, sunt prea mici ca sa le mai chinui cu asa ceva.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Cat despre consum, atat pe benzina cat si pe motorina, vei avea parte de consumuri mici.
Dieselul sigur consuma cel mai putin, s-ar putea sa se descurce cu 5.5-6% chiar si in aglomeratie mare, cum ar fi in Bucuresti, dar daca nu conduci mult urban, 1.0 benzina ar putea consuma 5% mixt, undeva pe la 4.5% extraurban si pana in 6.5% urban, fiind un motor foarte "cuminte", dar nu enervant.
Cu Agila 1.0 si 4 barbati in ea, tineam viteza de 80-100km/h pe o zona cu cateva urcusuri, fara sa o chinui. Cea de 1.2 deja pleaca foarte hotarat de pe loc, pentru trafic e foarte buna, se misca foarte ok, iar consumul nu cred ca e cu mult mai mare decat la 1.0.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Sa nu cumva sa te iei dupa tampeniile scrise de Asilica. Am eu la munca un Fiat Doblo 1.3 Multi-Jet si trag de el ca de un caine mort sa ajunga la 80 km/h (si asta cand este gol, nu cand il umplu cu marfa). Este o adevarata aventura de cate ori vreau sa trec de 60 km/h. Mie in Bucuresti imi consuma 7l/100km in regim de transport marfa iar pe sosea imi ia cam 4, 5-5 l/100 km.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1,3 diesel.
Este motorul Fiat care este montat si pe Opel.
Are 16 supape, multijet, turbo, distributie pe lant, si poate da lejer 90 de cai(cu mici modificari)
Este silentios, consuma 4%, si este fiabil.
Depaseste orice Logan oricand.

| Cristina_Caimac_1989 a răspuns:

Diesel :-D 2005 arata mai bine dar la motor mai bune sunt cele din 2000, parerea mea