| b4stefa a întrebat:

Sal!
cu plecarea din panta cum fac?
cat de mult sa accelerez, cand?

Răspuns Câştigător
| Alexul99 a răspuns:

Depinde daca masina este diesel sau benzina, la benzina o faci cu frana de mana si la diesel poti sa o faci si fara ca pleaca atunci cand dai drumul la ambreaj, sau daca nu pleaca o ajuti putin din acceleratie. La benzina in functie de cat de abrupta este panta accelerezi si in acelasi timp iei piciorul usor de pe ambreaj si lasi usor frana de mana, daca la inceput o sa te panichezi si o sa iti moara motorul de cateva ori nu e nici o problema, cu totii am trecut prin asta, mai ales eu rolling on the floor

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti va arata si explica un instructor!
Este dificil pentru cineva care nu are habar sa incerce asta, ca pune viata celor din jur in pericol! De aceea trebuie facuta doar in prezenta unuia care detine dublu control al masinii, adica instructorul auto!

| Alexul99 a răspuns (pentru Violleta2022):

Este posibil ca instructorul cu care a facut sa fi omis sa ii arate asta, sau poate este cazul in care persoana nu a mai condus de ani intregi si a uitat aceste lucruri. Se intelege de la sine ca nu are ce cauta la volan daca nu are permis sau daca nu este intr-o masina cu dubla comanda.

| b4stefa explică (pentru Alexul99):

Daa a trecut ceva timp, si intreb niste oameni necunoscuti in speranta ca n.or sa ma faca sa ma simt si mai proasta.Pur si simplu am uitat pentru ca n.am avut o perioada lunga pe ce sa exersez si eu sunt grea de cap- iremediabil
Da, e pe benzina.

| Alexul99 a răspuns (pentru b4stefa):

O multime de oameni patesc acest lucru, deci nu este nimic de care sa iti fie rusine, poti sa ceri ajutorul unui instructor auto daca totusi nu te descurci, sa mai faci inca una sau doua sedinte pe masina ta, sunt multi oameni care uita sa conduca si apeleaza la un instructor auto direct pe masina lor, Insa daca nu ai mari probleme cu condusul poti sa `re` inveti si singura, nu este mare lucru.
P.S: Nu iti recomand sa iesi din oras sau sa circuli cu viteza sporita in acest caz, incearca sa circuri cu 30-40. Asta timp de cateva zile, pana te familiarizezi cu comenzile masinii si pana iti aduci aminte tot ceea ce ai invatat la scoala de soferi. Daca mai ai intrebari mi-ar face placere sa iti raspund. Eu fiind incepator probabil ca nu este o idee buna sa dau sfaturi insa incerc pe cat posibil sa ajut. Mult succes.

| razvan233 a răspuns:

Depinde de motor, daca este diesel, urmaresti pasi urmatori:
- Calci ambreiajul pana in cap > dai contact (astepti intai sa se stinga senzori si dupa pornesti motorul) > bagi in trapta 1 (daca nu este bagata) > si ridica usor piciorul de pe ambreiaj, cand ai vazut ca incepe se traga apesi aceleratia usor (sau cum vrei laughing.

La benzinare mi se pare ca este la fel.
Sper ca ti-am fost de ajutor, bafta.

| b4stefa explică (pentru razvan233):

Mersi
e pe benina