| Necunoscut23 a întrebat:

Am permisul de cateva luni dar nu prea ma descurc cu plecarea din panta. Stiti un loc in Ploiesti unde as putea exerasa, fara sa incurc traficul? Intr-o parcare ceva.

Răspuns Câştigător
| alex495 a răspuns:

Nu conteaza, toate motoarele pe benzina pleaca la fel, dai drumul la ambreiaj si accelerezi in acelasi timp. Sau esti smecher si ti si piciorul pe frana sa nu strici masina din spate. sau esti si mai smecher si ti iei masina noua pentru ca majoritatea au auto hold, mai nou si logan. Apesi un buton si ti tine ala frana pana lasi tu ambreiaj in timp ce accelerezi

17 răspunsuri:
| alex495 a răspuns:

Ori in panta de la parcul triunghi din Nord, ori prin Dorobanti. treci de fabrica ( capatul lui 5) si te duci spre calea ferata. Ai acolo o alee in dreapta cum te duci si o panta destul de abrupta. Acolo i am demonstrat unui prieten cum functioneaza auto hold ul, masina neavand auto hold. Ce masina ai? te as putea ajuta

| alex495 a răspuns (pentru alex495):

Pe diesel, tii ambreiajul si frana dand usor drumul la frana. Si pe benzina ori metoda,, taranu" de dai drumul la ambreiaj si accelerezi si o sa te duci nitel in spate ( risti sa lovesti masina din spate sau pietonul etc) ori e o schema de poti tine cu stangul si ambreiajul si frana si dai drumul usor in timp ce accelerezi

| Necunoscut23 explică (pentru alex495):

Skoda felicia dar e modificat are filtru de dacie ii lipseste turometrul se comporta un pic diferit

| suntserios a răspuns (pentru alex495):

Sau face pornirea din panta asa cum se face in mod normal din ambreiaj. Fara scheme cu doua pedale, fara scapat in spate, fara metoda taranu

| Necunoscut23 explică (pentru suntserios):

Nu pleaca din ambreaj

| alex495 a răspuns (pentru suntserios):

Pai daca nu apasa frana pana pleaca de pe loc scapa vreo 2-4 m in spate pe putin. N as vrea sa fiu in locul lui cu Felicia cand in spate va fi vreun bmw, mercedes sau orice alta masina noua si bengoasa, sau soferul sa fie vreun ghiolban care sa te ia la bataie

| suntserios a răspuns (pentru alex495):

Nu a zis nimeni sa nu apese farana, doar ca nu e nevoie de scheme cu 1 picior pe doua pedale si alte artificii.

| alex495 a răspuns (pentru suntserios):

Pai atunci spune i tu cum ar putea sa apese 3 pedale in acelasi timp cand fiecare avem 2 picioare. Felicia nu e hidramata, e un fel de cielo putin mai bun. Iti bati joc de frana de mana daca de aia zici tu. Pare mai lejer, dar nu ai controlul ala si uzezi cablul de frana de mana si cauciucurile pe spate.

| suntserios a răspuns (pentru alex495):

Pornirea din panta nu se se face apasand 3 pedale.
Se face tinand piciorul pe ambreiaj si pe frana. Ridici abreiajul pana cupleaza moment in care poti ridica fara probleme piciorul de pe frana sa accelerezi. Sper ca nu ai permis daca nu stii aceasta manevra de baza.

| alex495 a răspuns (pentru suntserios):

Sa te vad pe benzina cum iti iese tie geniule. Nu ai cuplu destul si se ineaca motoru. Mai invata si numai spama doar pentru puncte

| suntserios a răspuns (pentru alex495):

Prietene, esti paralel cu domeniu. Aveam o banuiala din interactiune cu tine de pe site, dar acum, la ce ai scris mai sus, mi ai confirmat.

la ce dracu ai nevoie de cuplu ca sa prinzi momentul in care ambreiajul cupleaza si nu lasa masina sa se miste in spate?

Si da geniule, imi iese manevra. De 13 ani conduc numai masini pe benzina, si la toate imi iese manevra, si altor soferi le iese manevra pentru ca... ghici ce... asta e manevra corecta de plecat din panta.

daca tu nu te pricepi si nevoie de 3 picioare si o frana de mana sa pleci cu o masina din panta nu inseamna ca toata lume e ca tine.

uite si doua video-uri sa inveti miscarea

https://www.youtube.com/watch?v=_J6eJHbkM8Y
https://www.youtube.com/watch?v=ZpSGFvCrt3Y
https://www.youtube.com/watch?v=Cyvtn3NE8i0

| alex495 a răspuns (pentru suntserios):

Pe benzina nu poti pleca cu ambreiaj, cel putin nu la motoare mici, numai manca rahat. Daca motoru e mic nu are cuplu destul si se ineaca cand pleci cu ambreiajul. N am incercat cu motoare peste 2 l benzina, probabil peste 2 l nu se mai ineaca ca are cuplu Nm mult mai mare motorul.

| suntserios a răspuns (pentru alex495):

Prietene, tu chiar nu faci diferenta intre momentul cand cand cupleaza ambreiajul si masina sta in panta fara sa fie nevoie sa apesi pedala de frana si efectiv procesul care presupune plecarea de pe loc cand apesi si acceleratia?

Tu ai citit ce am scris eu pana acum?

"Ridici abreiajul pana cupleaza moment in care poti ridica fara probleme piciorul de pe frana sa accelerezi. "

Vezi cum descriu miscarea de plecare de pe loc (cu apasarea acceleratiei)

Omule, este greu de tot de cap, cum se face ca tie trebuie sa iti explic un lucru de 5-6 ori la fiecare intrebare a ta?
De fiecare data

| alex495 a răspuns (pentru suntserios):

Faza cu,, explicatia de 5-6 ori" o faci intentionat sa strangi puncte din astea pentru finalul zilei, lasa baiatul asta in pace aici, numai spama rahaturi. daca esti asa disperat fa-ti inca un cont si spameaza intrebari de pe ala, urmand sa raspunzi de pe asta

| suntserios a răspuns (pentru alex495):

Nu prietene, tu esti singurul caruia a trebuie sa ii explic acelasi lucru de 5-6 ori, ca esti greu de cap

| alex495 a răspuns (pentru Necunoscut23):

Nu conteaza, toate motoarele pe benzina pleaca la fel, dai drumul la ambreiaj si accelerezi in acelasi timp. Sau esti smecher si ti si piciorul pe frana sa nu strici masina din spate. sau esti si mai smecher si ti iei masina noua pentru ca majoritatea au auto hold, mai nou si logan. Apesi un buton si ti tine ala frana pana lasi tu ambreiaj in timp ce accelerezi

| ASMA14 a răspuns:

In Ploiesti nu stiu dar la parcul Bucov e putina panta cand mergi spre parc.

| MihaelaEne a răspuns:

Te referi la plecarea din rampa, nu?winking Panta se refera la inclinatia in jos, cand cobori, rampa este cand urci pe un drum. Din pacate nu te pot ajuta cu ceva loc in Ploiesti pentru ca nu sunt de acolo happy. O zi faina