| valex a întrebat:

Sal TPU azi am intampinat alta problema la dacia mea, cu o zi in urma am schimbat ax-ul aceala de la clapeta de acceleratie din carburator pentru ca imi curgea benzina pe acolo, am demontat carburatorul am schimbat ax-ul l-am spalat toate bune am pornit masina merge foarte bine dar intamplator azi cand am tras socu( dispozitivu' de pornit la rece)am sesizat k nu se tureaza si se opreste motorul( zici ca se ineaca cu benzina ), ce parere aveti? multumesc

Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Ca să verifici cuiul, dai capacul jos.Îl întorci cu plutitorul în sus, şi ar trebui să ţină la limbă.Mai e o cauză, acum are tendinţa de înecare pentru că nu mai trage aer fals pe la clapetă.

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Trage capota, şi dă şocul de la carburator in (0) manual.Ai cablul de şoc blocat, sau merge greu pe manşon! Baftă!

| valex explică (pentru onasis1961):

Salut, nu este blocat cablu de soc si nici nu merge greu pe manson problema este urmatoarea, daca trag socul la maxim se opreste motoru' se ineaca cu benzina si nici nu se tureaza motorul cum se tura inainte pana la 1700-2000 rpm, acum daca trag socu se tureaza maxim pana la 1000rpm si daca il trag si mai mult se opreste motorusi vine si multa benzina in carburator, nu stiu daca am explicat cum trrebuie dar daca este dau mai multe detalii pe parcurs, multumesc

| valex explică (pentru onasis1961):

Cum dau socu in ( zero)?

| valex explică (pentru onasis1961):

Sa iti spun pas cu pas ce am facut, am desfacut carburatoru sa schimb ax-ul de la acceleratie pentru ca imi curgea benzina pe langa el avea joc, daca tot l-am desfacut l-am demontat tot, toate jiglerele din el si l-am spalat cu benzina, am montat tot si am pornit masina dar am vazut problema asta si nu stiu sa-i dau de cap( sa fie de la cuiul pontou si plutitor?