| Teodorcosmin a întrebat:

Buna ziua! Vin cu o problema la un Matiz din 2002 (cu instalatie de gaz mareli). Acum 2 zile in drum spre munca(am 40km de mers) cam dupa 2-3 km de la plecarea de pe loc a dat in nas cum se zice si...si-a pierdut puterea(mers gatuit, nu se tureaza) s-a aprins checkul. Acest il are si pe gaz si pe benzina. Am ajuns la munca mai greu...si dupa vreo 6 ore intr-o pauza am dat sa o pornesc. Pornire grea, mers balbait. Apasam acceleratia si capata mersul gatuit, se aprinde checkul. Am lasat sa se incalzeasca si s-a stabilizat cat de cat ralantiul, in momentul asta se stinge checkul (cat era rece cum ridicam piciorul de pe ambreiaj se oprea motorul) dar cand turam tot gratuit si se aprinde checkul. Acest mers il are si pe gaz si pe benzina. Am oprit butelia de gaz (m-am gandit sa nu fie vreo problema) dar mersul tot asa. Am lasat-o sa se raceasca si am incercat din nou dupa alte 3 ore. Situatia s-a inrautatit. Am demontat corpul clapetei si am curatat bine clapeta si tot corpul cu carbcleaner. Am montat cu atentie la loc asa cum era. Bineinteles nu s-a schimbat nimic. Si azi dimineata nu a mai pornit deloc. Mentionez ca: am schimbat in decurs de max 1 luna jumate
-bujii, fise
-delcou nou(am reglat avansul la service-ul unde am schimbat distributia si pompa de apa)
-pompa benzita(tot corpul)
-filtru aer si benzina
-senzor clapet acceleratie
-valva iac si pcv +furtun Pcv.
-distributie, pompa apa
OARE CE ARE MASINA? DE CE A FACUT ASA? DE CE S-A INRAUTATIT SITUATIA? DE CE PANA LA URMA NU PORNESTE? MULTUMESC ANTICIPAT PTR RASPUNSURI!

1 răspuns:
| Mirel4412 a răspuns:

Du-te la un mecanic, e o masina din 2002, iar noi de pe TPU nu putem sa ti facem masina sa porneasca doar cu cateva cuvinte