| marcantonion a întrebat:

Sal TPU, poti conduce motocicleta de 50cc cu categoria B?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, de altfel autovehiculele ce se incadreaza la categoria AM (moped) pot fi conduse legal cu permis de orice categorie, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;"

| asdfq a răspuns:

Da