| AI3x a întrebat:

Sall all imi puteti spune si mie care este "traseul" de parcurs de la un simplu minor la permis prin ce trec doarece in 5 luni de zile ma apuc de scoala si nu stiu cum va trebui sa procedez?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

- Te inscrii la o scoala de soferi;
- Semnezi contractul cu ei;
- Te duci la cursurile de legislatie rutiera;
- Dupa ce faci minim 5 ore de legislatie rutiera te apuci de orele de condus prin oras;
- In timp ce faci orele de legislatie si de condus te duci si iti faci fisa medicala sau o faci inainte sa incepi scoala cum vrei tu, de obicei este recomandat inainte;
- In acelasi perioada cu fisa medicala cand ai timp liber te duci la scoala de soferi sau la un cabinet avizat si dai testul psihologic;
- Dupa ce temini toate orele atat de legislatie cat si de condus platesti taxa de examinare si taxa de permis una de 70 de lei iar celalta de 5 lei, una la posta si celalta la circa financiara sau BCR dar depinde de la oras la oras unele orase au puncte speciale de colectare alte taxelor auto, la altele se plateste direct la circa financiara, vorbesti cu instructorul si iti spune unde te duci sa le platesti pe fiecare;
- Dupaia iti depui dosarul si dai sala;
- Daca iei sala te duci si dai traseul si daca il iei or iti vine acasa in privincie si in Bucuresti te duci a doua zi si il ridici din Pipera de la DRPVIC!

3 răspunsuri:
| Twinky a răspuns:

E cam devreme sa te gandesti la asta. 5 luni e destul de mult. O sa vezi atunci, cauta`ti un instructor auto si el iti va spune exact ceea ce trebuie sa faci. In mare parte cred ca stii deja, o sa faci 24 de ore de teorie, 30 practic.Bafta.

| AI3x explică:

Bun asta stiam dar mor de curiozitate si as vrea sa stiu cam tot ce se va intamplabig grin daca nu sunt prea insistent si app cel mai bun raspuns funda restul vot

| Lucian_9659 a răspuns:

Pai ce trebuie sa faci e sa iti faci dosarul examenul psihologig medicalul cazierul dupa care te inscrii la scoala incepi sa faci ore de legislatie numai tin minte exact dar trebuie sa ai nu stiu cate ore de legislatie ca sa incepi sa conduci pentru inceput trebuie sa cunosti ff bine semnele de circulate o sa faci cam 30 de sedinte eu atat am facut conducere ma refer in rest o sa afli cand te vei inscrie la scoala dupa asta ai examenul de preselectie de intrare in examen dai examenul traseul cu domnul politist happy si gata multa bafta l-a luat permisul punete pe invatat ce pot sati mai zic bafta