| AlexandrulS a întrebat:

Explicati-mi si mie cum e treaba asta cu 3 luni inainte sa faci 18 ani poti sa dai de permis sau doar sa faci scoala? Eu acum pe 16 luna asta practic din cate stiu eu (eronat sau nu ) pot da sala si traseul dar permisul il primesc la 18 in car ca trec. si acum m-a bagat un prieten in ceata cum ca pot da doar scoala nu si sala si traseul. cum este pana la urma?

Răspuns Câştigător
| ShadoWizz a răspuns:

Poti incepe sa dai de permis, fix, cu 3 luni inainte sa faci 18 ani, deoarece tot cursul iti v-a lua 3 luni, la final cand termini cursul cu examen cu tot ai si 18 ani impliniti si daca ai facut bine ti-ai luat permisul. Daca ai facut totul si n-ai 18 ani inca nu-ti v-a da o "foaie" anume si poti conduce pana faci 18 ani si-ti da permisul dupa...din cate stiu eu este asa

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce aiureli! i ai dat funda raspunsului prost si nu celui bun. Ultimele doua raspunsuri sunt corecte, respectiv poti incepe scoala de conducere cu 3 luni inainte de implinirea varstei dar poti sustine examenele pentru categoria B doar dupa implinirea varstei de 18 ani.
Singurele categorii pe care le poti obtine la 16 ani sunt AM, A1 si B1.

| AlexandrulS explică (pentru Ioandelasal):

Nu am putut da la ceilalti. doar la doua raspunsuri laughing. crede-ma ca stiu ce spui.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexandrulS):

Doar un singur raspuns poate fi declarat castigator (sa-i dai funda). Te sfatuiesc sa citesti raspunsurile la INTREBARI FRECVENTE.
Alta data nu te grabi sa dai funda si verifica daca raspunsul este corect inainte de a o da.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa te apuci de scoala de soferi la 18 ani fara 3 luni, dar examenul il dai abia dupa ce ai implinit 18

| TheBlisterExists a răspuns:

Examenul nu se poate da pana nu ai implinit 18 ani.
Doar scoala ca si instrunctaj se poate incepe inainte cu 3 luni.

| Blackcriss a răspuns:

Din caute stiu eu nu se mai poate da pentru permis inainte cu 3 luni sa atingi varsta de majorat.
Decat dupa ce ai varsta de 18 ani implinita. happy