| Rosoga_Cristi_1994 a întrebat:

Sall am de 2 ani permis de conducere A, B, C, dar nu am cat. E. Si stiu ca s-a tot schimbat codul rutier. Intrebarea este:
am voie sa tractez o remorca care depaseste 750 kg fara cat E?

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut Cristi, nu te mai chinui, ca n-ai cu cine, spune clar Anexa 1, mai spune-i si Sofer-ului sa citeasca si el si Daniel, cu ei n-o scoti la capat, chiar daca scrie negru pe alb! Eu le-am dat ignor la amandoi si pace! A postat si ZaraZaraPerlin link-ul cu noul cod rutier actualizat 2014!

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu ai voie, trebuie sa ai 21 de ani impliniti apoi CE scos si poti trage remorca cu protap sau semiremorca cu capul formand un autotren. Oricum nu te-ar angaja nimeni pentru ca au un tic, cu vechimea soferiilor in capul lor.

| Rosoga_Cristi_1994 explică (pentru mgtow):

Nu e vorba de angajat ci pentru mine. iar C-ul l-am luat inainte sa se dea legea in 2012

| mgtow a răspuns (pentru Rosoga_Cristi_1994):

Eu am avut noroc si am trecut la D fix in ultima zi, apoi ziua urmatoare au dat legea cu 24 de ani laughing astepti pana la 21.

| Rosoga_Cristi_1994 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Problema este, sa nu ma intalnesc cu garcea si sa nu stie codul rutier

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Rosoga_Cristi_1994):

Salut Cristi, nu te mai chinui, ca n-ai cu cine, spune clar Anexa 1, mai spune-i si Sofer-ului sa citeasca si el si Daniel, cu ei n-o scoti la capat, chiar daca scrie negru pe alb! Eu le-am dat ignor la amandoi si pace! A postat si ZaraZaraPerlin link-ul cu noul cod rutier actualizat 2014!

| 0rlando a răspuns:

Categoric nu. 750Kg este maximul permis pentru C+remorcă. Orice are peste 750, intră la CE.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai voie sa conduci o masina din cat B + remorca pe o osie, daca greutatea maxima autorizata a ansamblului nu depaseste 3500 kg. Adica masina+remorca+incarcatura din masina si din remorca sa nu poata fi mai grele de 3.5t in total, dupa datele din certificat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| Rosoga_Cristi_1994 explică (pentru anonim_4396):

Pai si la punctul 3 la ce se refera? asta e din noul cod rutier.

f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rosoga_Cristi_1994):

Tare.
Eu am citit doar pentru C.
Categoria C:

1.autovehiculul, altul decât cele din categoria D sau D1, a cărui masă totală maximă autorizată este mai mare de 3.500 kg şi care este proiectat şi construit pentru transportul a maximum 8 pasageri în afara conducătorului auto;

2.ansamblul format dintr-un autovehicul din categoria C şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E clar ca ai voie.
La categoria c insa nu ai voie cu remorca mai mare de 750.
Asta mi s-a parut tare.
Am specificat ca sa inteleaga si jicarean la ce m-am referit in al doilea raspuns.
In Italia cu B-ul nu ai voie sa tractezi remorca mai mare de 750 decat daca faci dovada unui test de capacitate.
Eram curios daca pe Ungaria si Slovenia sunt probleme.
Siu ca sunt normative europene dar...

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Incearaca si studiaza noul cod rutier!

| OneReason a răspuns:

Nu.

| AndreasfromMetallicA a răspuns:

Eu zic ca nu...

| Neymar3000 a răspuns:

Acum cu B-ul poti sa tracte i si remorca mai mare de 750 numai sa nu depasesti complexiv 4250.