| stelistul97 a întrebat:

Sall.Am probleme cu masina, opel astra 1.7 DTI tot se opreste cand e motorul cald.Ce ar putea sa fie?

Răspuns Câştigător
| NCN a răspuns:

M-ai inchis frate sunt pasionat de masini dar am un fel de lapsus nu imi dau seama.

9 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Mai întâi, pune-o pe tester, apoi interpretăm codul.
Așa la prima vedere, poate fi o gripare a motorului din cauza răcirii insuficiente. Am mai întâlnit probleme de genul ăsta și din cauza sondei lambda, dar fără o diagnoză, e greu de spus.

| FPI a răspuns (pentru 0rlando):

Din cauza sondei?
Nu vad legatura intre racire si sondathinking

| 0rlando a răspuns (pentru FPI):

Nu are legătură cu răcirea, pur și simplu când se încălzește motorul, dacă sonda este defectă, nu mai lucrează normal și trimite date aiurea către calculator.

| FPI a răspuns (pentru 0rlando):

Dar totusi activitatea sondei cu EGR-u nu-i asa de sensibila ca si la benzinar, daca ii doar atat ramane de facut doar sa anuleze sonda, poate incerca si asta.

| FPI a răspuns:

Iti mai porneste termocupla? Avand in vedere ca nu ii un motor sofisticat posibil sa se incalzeasca foarte tare si sa se stranga sau ceva mai plauzibil ar fi ca pompa de ulei sa nu-ti mearga si atunci automat nu mai iti urca uleiul pe rampa, si in acest fel se strange motorul iar cand se raceste porneste din nou, mai poti incerca o chestie cand ii cald sa o impingi putin bagata in viteza ca sa ti se intoarca vibrochenul(arbore cotit) putin.

| boss97 a răspuns:

In general astfel de simptome sunt cauzate de bobina de inductie. Se supraincalzeste si nu mai poate da tensiune suficienta la bujii.

| NCN a răspuns:

Masina nu e tocmai clasica poate sunt altele pb poate la pompa sau ceva de genu nu sunt sigur, daca pierde ulei si altele.E cu injectie electronica poate ceva senzori sau eu stiu am zis nu e clasic motoru asta ar putea fi dupa parerea mea. Daca o pui pe un calculator la ceva specialisti sa vada ce senzor e praf.

| stelistul97 explică:

Cand e motorul rece merge perfect, dar cand se incalzeste trepideaza si se opreste.

| andrei1234512 a răspuns:

Daca o ai de mult s-ar putea ca motorul sa fi cedat duo la un servis