| vandy a întrebat:

Hei! Am un Opel Astra H din 2005 si am probleme cu pornitul. Adica, il pornesc si cateva secunde mai tarziu se opreste motorul si nu mai pot sa il pornesc. Ce pot sa fac? Am nevoie de ajutor specializat sau ma pot descurca singura?

2 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Cumva dupa ce il pornesti turatia este sub nivelul mediu? 850 rpm? daca da, verifica-i socul, accelereaza putin cand pornesti, daca este sa se inchida iar poate fi de la pompa de benzina sau poate bujiile sunt de vina, du-te mai bine la un service daca poti, tracteaza masina. Nu putem sa raspundem concret deoarece noi nu vedem si nu auzim cum face motorul la pornire pentru a ne da seama exact ce are, eu am spus mai sus de niste incidente ce apar uneori la toate masinile, eu am patit cu o dacia solenza acum 2 ani cum ca nu statea motorul la relanti, daca porneam motorul si nu acceleram cobora turatia destul de mult sub nivelul normal si se oprea brusc motorul, am rezolvat problema prin reglarea socului.

| JulyStorm a răspuns:

Cu siguranta ai nevoie de un mecanic... posteaza pe un forum auto si ai mai multe sanse sa primesti un raspuns concret, sau aproape de adevar.