| 10razzy20 a întrebat:

Sall. As vrea si eu sa stiu la ce varsta pot conduce un scuter de 50cc, daca imi trebuie permis si de care. Mersi.

Răspuns Câştigător
| fresHZoNe a răspuns:

De la 16 ani. momentan iti trebuie doar cursul de legislatie rutiera, dar in viitorul apropiat iti trebuie permis (A1). Mai bine dai direct de A ca sa poti merge si pe motociclete.

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu are rost sa o lalaim cu legi si prostii. Iti trebuie 16 ani si atestat de legislatie rutiera care se face la o scoala de soferi cu fisa medicala, test psihologic si cursuri + examen, dar daca stii pe cineva costa 80 de lei in Romania si ti-l da pe loc e stiuta treaba! Asta e tot!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca se incadreaza la categoria moped, conform art.6, pct.21 din OUG nr.195/2002 (vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW) atunci nu ai nevoie de permis de conducere. Trebuie sa ai varsta de 16 ani si sa obtii un certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera. Numai bine!

| fresHZoNe a răspuns:

10x mate!

| 10razzy20 explică:

Mersi all!