| Alex9595 a întrebat:

.. Vreau sa imi explice cineva mai bine de la ce varsta se pot conduce motocicletele... Pentru care ai nevoie de permis si cam tot ce se poate. Am inteles ca cele de 125cc se pot conduce de la 16 ani plus carnet A1. Dar cele de 250cc sau 50cc de la ce varsta. Va rog ajutati-ma. Nu ma pricep si as vrea sa mi s e explice mai exact/

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt 3 situatii:
-de la 16 ani si cu certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera se poate conduce cea care se incadreaza la categoria moped (vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW);
-tot de la 16 ani si cu permis de conducere de subcategoria A1 se poate conduce motocicleta cu o capacitate care nu depaseste 125 cmc si o putere care nu depaseste 11 kW;
-de la 18 ani si cu permis de conducere de categoria A se poate conduce motocicleta cu sau fara atas, mai mare decat la primele 2 categorii. Numai bine!

2 răspunsuri:
| Un1kuL a răspuns:

Pai pentru a conduce o motocicleta cu capacitate mai mare de 49 cmc(centimetri cubi) iti trebuie carnet categoria A1 cu care poti conduce orice motocicleta pana in 125 cmc.sub 49 cmc iti trebuie atestat de pe la primarie si minim 16 ani.pt cele peste 125 cmc iti trebuie categoria A.

| Gh0sT21 a răspuns:

A1 este pana la 125, pentru a conduce mai mare ai nevoie de "A" si A1 poti sa faci la 16 dupa cum stiu eu. Bafta...