| FlorinFlorinF a întrebat:

Sall TPU, am o problema cu scuteru meu, am un chinez 4 timpi, initial a fost 49cmc, acum l-am facut 80cmc, i-am schimbat si ambielaju ca era cam uzat, supapele sunt aproape noi si, tacheti sunt reglati cum trebuie, problema e ca eu i-am dat carburatoru unui amic si ala a bagat parfum de corp in el, vroia sa imi demonstreze ca un scuter porneste si cu parfum nu numai cu benzina, ok pana aici toate bune, dupa experiment l-am curatat cu benzina, l-am montat pe chinezu meu si cand il pornesc porneste bine dar nu se accelereaza vreau sa mentionez ca l-am pus la punct, nu e primul scuter care il desfac si il pun inapoi deci stiu sa il pun la punct, ramane intrebarea de ce nu se accelereaza? am observat ca si atunci cand il tin la relanti dar si atunci cand il accelerez imi arunca benzina pe la filtru de aer, nu am incercat cu un alt carburator ca nu am, dar daca incerc sa ii arunc eu benzina cu seringa direct in motor se acelereaza destul de bine. deci sa fie carburatoru? cel mai bun raspuns primeste funda

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Da! Cel mai probabil este carburatorul. Ai grija ca acel prieten sa nu fie un,, prieten adevarat" si sa iti fi schimbaat carburatorul cu unul prost, sau barfumul avand o ardere violenta si o temperatura de explozie mult mai mica sa fi afectat ceva in galerie!

| RANGE a răspuns:

Am avut si eu problema asta pornea si nu se accelera,era din pompa aia din carburator(un fel de pompita)trebuia sa o amorsez, nu pornea imediat ca se ineca, schimbam bujia si o lua.Acum eu ti-am zis ce se intampla la al meu

| Ford a răspuns:

Raspunsul este in intrebare"am un chinez 4 timpi".DAR daca tu zici ca accelereaza atunci cand bagi benzina cu seringa(chestie pe care nu inteleg cum o faci...) atunci inseamna ca problema este undeva in sistemul de alimentare(posibil intre carburator si cilindru). Verifica sa nu fie infundat ceva sau un furtun pus prost. Daca nu gasesti nimic atunci da jos carburatorul si verifica eventuale semne de uzura si i-al piesa cu piesa la puricat.
Atunci cand il accelerezi se ineaca sau mai bine spus se vede vreo schimbare in turatie?

| FlorinFlorinF explică:

Pai ford daca ii scoti carburatoru o sa vezi ca ramane decat acel cot care face legatura dintre chiuloasa si carburator, eu pe acolo aruncam benzina cu seringa si pornea, acum trebuie sa ai grija cum arunci benzina, nici prea multa nici prea putina big grin, furtunadiesel nu mi-a schimbat nici carburatoru nici piese din el, imi cunosc carburatoru big grin are semn pe capacu ala negru big grin deci trebuie sa imi iau altu, mersi de sfat